Hlavní obsah
Vakcína společnosti AstraZeneca Foto: Dado Ruvic, Reuters

Česko odmítlo milion vakcín AstraZeneca, neměly povolení pro použití v EU

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo nákup milionu vakcín proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca, které Česku nabídly Spojené arabské emiráty. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to řekl serveru Respekt.cz. Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že šlo o vakcíny vyrobené v Indii, které neměly povolení pro použití v EU. Premiér Andrej Babiš dokonce mluvil o podvodné nabídce.

Vakcína společnosti AstraZeneca Foto: Dado Ruvic, Reuters
Česko odmítlo milion vakcín AstraZeneca, neměly povolení pro použití v EU

„Zklamalo mě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Dostali jsme nabídku na nákup milionu dávek vakcíny AstraZeneca ze Spojených arabských emirátů, vyrobené díky licenci v Indii. Tato vakcína by v Česku byla nejpozději za dva měsíce a výrazně by nám pomohla v tempu vakcinace,” řekl Respektu Petříček.

Resort podle něj nabídku odmítl stejně jako snahu ministerstva zahraničí oslovit přímo výrobce v Indii. „Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou," dodal.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v reakci na to uvedl, že Česko dostalo nabídku na vakcíny AstraZeneca z Indie, které ale neměly povolení pro EU. "Žádnou oficiální nabídku na koupi vakcín AstraZeneca jsme od Spojených arabských emirátů neobdrželi. Z této země přišla nabídka od zprostředkovatele na nákup z Indie. Šlo o šarži, která nemá v EU povolení," napsal na Twitteru. "Vakcíny musíme nakupovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost," dodal ministr.

Premiér Andrej Babiš po jednání vlády řekl, že se proti informaci o odmítnutí nákupu zásadně ohrazuje. "Podepsali jsme smlouvu, ve které jsme se zavázali, že nebudeme nakupovat vakcínu AstraZeneca mimo smlouvu," uvedl. Česko podle něj mělo už i dříve nabídky očkovacích látek přes soukromého prostředníka.

"Tenhle černý trh jsme nahlásili a vyšetřuje to i OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům," řekl. Česko podle něj o navýšení dodávek vakcín usiluje, ale akceptovalo by jen seriózní nabídky, nikoliv podvodné.

Britská firma AstraZeneca vyvinula svou očkovací látku proti novému koronaviru spolu s Oxfordskou univerzitou. Očkování vyrábí kromě Evropy také v Indii ve spolupráci s tamější partnerskou firmou.

Česko začalo proti nemoci covid-19 očkovat koncem loňského prosince. Dosud zdravotníci aplikovali celkem 702 000 dávek tří druhů vakcín od různých výrobců. Kromě AstraZenecy je to vakcína od firmy Moderna a od společností Pfizer/BioNTech.

Rychlejšímu postupu brání především nedostatek očkovací látky. Česko proto už požádalo další státy o jejich poskytnutí. Některé státy ji už poskytly, Francie 100 000 dávek, Německo 15 000 a Izrael 5000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků