Hlavní obsah
Ministr obrany Martin Stropnický Foto: Jan Handrejch, Právo

Česko nabízí Maďarsku vojáky a techniku k ostraze hranice Schengenu

Česko nabídlo Maďarsku pomoc při ostraze schengenské hranice, sdělil ve středu ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ministerstvo podle něj nyní společně s armádou analyzuje, co by mohlo Maďarsku poskytnout. Podle informací ČTK se uvažuje o technice ke střežení hranic i personálu, který by ji obsluhoval.

Ministr obrany Martin Stropnický Foto: Jan Handrejch, Právo
Česko nabízí Maďarsku vojáky a techniku k ostraze hranice Schengenu

"Jsme v kontaktu s Maďary. Schází jim při ochraně hranic část techniky. Pracujeme na tom, abychom jim s ní pomohli," napsal Stropnický na Twitteru.

Na dotaz ČTK upřesnil, že Česko Maďarsku nabídlo pomoc při ostraze schengenské hranice. "Chceme tak vyjádřit solidaritu i v konkrétní, praktické rovině. V současné době společně s Armádou České republiky analyzujeme možnosti, co bychom byli schopni poskytnout," dodal ministr.

Z informací ČTK vyplývá, že by do Maďarska z Česka mohla putovat technika a řádově desítky vojáků. V minulosti se mluvilo o tom, že by česká armáda mohla pro zvládání migrační krize poskytnout například speciální techniku na monitorování pohybu lidí.

Ministerstvo obrany dnes oznámilo, že v případě eskalace migrační krize je armáda připravena nasadit až 5000 vojáků k ochraně českých hranic. Omezený počet vojáků je připravena vyslat také k řešení situace v záchytných táborech v okolí krizových míst.

Armáda zároveň dnes začala cvičně stavět humanitární tábor ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Preventivní akce má prověřit její schopnost čelit případné silné migrační vlně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků