Hlavní obsah
Bývalá hejtmanka Jana Vaňhová dekoruje nového hejtmana Oldřicha Bubeníčka. Foto: Aleš Pelikán, Právo

Česko má prvního komunistického hejtmana

Prvním komunistickým hejtmanem v Česku se v Ústeckém kraji stal Oldřich Bubeníček. Za hojné účasti veřejnosti byl zvolen v úterý na ustavujícím zasedání zastupitelstva. Jeho náměstky se podle předpokladů stali za KSČM Stanislav Rybák a za ČSSD bývalá hejtmanka Jana Vaňhová.

Bývalá hejtmanka Jana Vaňhová dekoruje nového hejtmana Oldřicha Bubeníčka. Foto: Aleš Pelikán, Právo
Česko má prvního komunistického hejtmana

Komunisté volby v kraji s přehledem vyhráli, získali 20 mandátů z 55. Po třítýdenních povolebních jednáních nakonec dohodli spolupráci s druhou ČSSD, která vládla v regionu dosud spolu s ODS. Sociální demokraté získali 13 mandátů, s komunisty mají pohodlnou většinu.

Volbu Bubeníčka podpořilo 39 z 52 hlasujících zastupitelů, 12 bylo proti. Bubeníček po svém zvolení uvedl, že doufá, že práce zastupitelů bude ku prospěchu všech občanů kraje.

Po zvolení Bubeníčka se ozval lídr ODS Vladislav Raška, že mu nebylo umožněno přednést návrh na tajnou volbu hejtmana. Po poradě zastupitelé ODS uvedli, že volbu Bubeníčka zpochybňovat nebudou. Tajnou volbu navrhli ale u náměstků, byla však zamítnuta.

KSČM má šest radních

Podle předpokladů byla zvolena i jedenáctičlenná rada, šest členů má KSČM a pět ČSSD. Dva radní budou neuvolnění. Stanislav Rybák byl zvolen prvním náměstkem, který zastupuje hejtmana. Bývalá hejtmanka Vaňhová bude mít na starosti oblast školství.

Noví náměstci hejtmana Stanislav Rybák (KSČM) a Jana Vaňhová (ČSSD)

Foto: Aleš Pelikán, Právo

V opozici zůstala ODS se sedmi zastupiteli a hnutí Severočeši.cz s devíti. Spolu s nimi je nově v krajském zastupitelstvu i hnutí PRO! kraj, má šest zastupitelů.

Anketa
Vadí vám komunista na postu hejtmana?
Ano
46.4 %
Ne
53.6 %
Celkem hlasovalo 30354 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků