Hlavní obsah
Obava z nakažení nemocí AIDS Foto: David Ryneš, Novinky

Češi se viru HIV nebojí, statistikám navzdory

Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nákazy neobávají. Podle šetření CVVM má strach z nákazy 15 procent lidí, zatímco 82 procent obavy nepociťuje.

Obava z nakažení nemocí AIDS Foto: David Ryneš, Novinky
Češi se viru HIV nebojí, statistikám navzdory

„Nakažení AIDS se obávají především mladí lidé ve věku 15–29 let. Po dosažení věkové hranice 30 let se tento trend otáčí a kontinuálně se zvyšuje podíl lidí, kteří se nakažení nemocí AIDS neobávají,” uvádí průzkum.

Je to logicky dáno tím, že starší lidé žijí častěji v monogamním vztahu s jediným partnerem, u mladších ročníků je častější střídání sexuálních partnerů.

Z průzkumu plyne, že více než polovina (51 procent) dotázaných, kteří žijí s partnerem, ”rozhodně nemá” obavu z nákazy. U lidí, kteří partnera nemají, je to o více jak 10 procentních bodů méně.

„Mezi ženatými a vdanými zvolilo odpověď 'rozhodně se neobávám' 56 procent respondentů, u lidí svobodných se k ní přiklonilo 28 procent dotázaných,” uvedla agentura.

V ČR je 2783 HIV pozitivních

Za problém považuje onemocnění AIDS 68 procent Čechů. Oproti předchozímu šetření z roku 2014 jejich počet o pět procentních bodů poklesl.

Lékaři v ČR evidovali k letošnímu 30. červnu 2783 HIV pozitivních. Ve většině případů se jedná o muže. U 484 lidí z tohoto počtu propuklo onemocnění AIDS. [celá zpráva]

Anketa
Obáváte se nákazy virem HIV?
Ano
74.6 %
Ne
25.4 %
Celkem hlasovalo 409 čtenářů.

Související téma:

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků