Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Češi mají zájem o přímou demokracii jen na místní úrovni, ukázal průzkum

Ačkoliv někteří politici postavili smysl své existence ve veřejném prostoru na větším zapojení občanů do politického rozhodování, ti o to příliš zájem nemají a raději ponechají tuto možnost na volených zástupcích. Plyne to z pravidelného šetření CVVM, které zjišťovalo zájem lidí o politiku a rozhodovací procesy. Rozhodovat v referendu o významných mezinárodních smlouvách by chtělo jen 14 procent Čechů.

Foto: Milan Malíček, Právo
Češi mají zájem o přímou demokracii jen na místní úrovni, ukázal průzkum

Jak ukázal průzkum, lidé mají zájem zapojit se do rozhodování formou referenda o tématech na místní úrovni. O místních otázkách by měla veřejnost rozhodovat podle 81 procent dotázaných.

V otázce významných celospolečenských otázek pak preferuje „přímou demokracii” necelá polovina (49 procent) respondentů.

Názor, že by lidé měli rozhodovat o významných zákonech, však již zastává pouze 20 procent občanů a o rozhodovací pravomoc v případě významných mezinárodních smluv by stálo pouze 14 procent dotázaných.

Zájem o rozhodování o místních tématech se dlouhodobě pohybuje nad hranicí 80 procent. U celospolečenských otázek je v časovém srovnání znatelný pozvolný pokles. Například v roce 2013 měli o celospolečenských otázkách lidé rozhodovat podle 59 procent dotázaných.

K poklesu zájmu veřejnosti dochází též u práva rozhodování o významných zákonech. V roce 2013 preferovala rozhodovací pravomoc občanů třetina respondentů.

Poslední dva roky pak klesá už i tak nízký zájem zapojit se do rozhodování o mezinárodních smlouvách.

 Kdo by měl rozhodovat v následujících případech? (občané/politici; v procentech)
 2016
20172018
o významných místních otázkách 81/16 83/15 81/16
o významných celospolečenských otázkách 54/41 52/45 49/45
o významných zákonech31/65 23/73 20/75
o významných mezinárodních smlouvách 18/77 15/82 14/82
 * dopočet do 100 procent tvoří odpovědi nevím
zdroj: CVVM

Lidé byli dotazováni též na zájem o politiku. Obecně ji sleduje 47 procent dotázaných, 58 procent lidí se zajímá o dění na tuzemské scéně a 40 procent dotázaných sleduje i vývoj ve světě. O dění v Evropské unii se zajímá 35 procent dotázaných.

„Od počátku sledování v roce 2008 poklesl zájem o dění v naší zemi o 6 procentních bodů, zájem o dění ve světě a v EU se statisticky významně nezměnil,” uvedlo CVVM.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků