Hlavní obsah
Amazonský prales skrývá pro vědce ještě řadu nepoznaného. Na snímku meandr řeky Ucayali v Peru Foto: archiv Forest.ink

Češi kupují pralesy v Amazonii, aby je zachránili před vykácením

Už zhruba sto hektarů pralesů v ekvádorské Amazonii nakoupili Češi prostřednictvím české neziskové organizace Forest.ink. Cílem těchto již zhruba tři roky trvajících snah je zabránit kácení amazonského pralesa, který je také nazýván plícemi světa.

Amazonský prales skrývá pro vědce ještě řadu nepoznaného. Na snímku meandr řeky Ucayali v Peru Foto: archiv Forest.ink
Češi kupují pralesy v Amazonii, aby je zachránili před vykácením

Odlesňování pro planetu životně důležitého území však nemají na svědomí jen dřevařské monopoly, ale o kácení se snaží i domorodci, kteří tak chtějí získat půdu na pěstování užitkových rostlin.

Česká iniciativa však už překročila hranice Ekvádoru a do projektu se zapojují i vědecké a vysokoškolské instituce nejen z ČR, ale i z dalších zemí, Peru, Kolumbie či Brazílie.

„Naše vědecká spolupráce se snaží sdružovat lidi, které spojuje snaha zlepšovat životní prostředí. V současné době jako spolupracující organizace s neziskovou společností Forest vytváříme konsorcium institucí, do kterého je zapojena Mendelova univerzita v Brně (Mendelu). Do výzkumného projektu vstoupily i další univerzity v zemi, tedy Karlova v Praze, Palackého v Olomouci a Masarykova v Brně, a jiné vědecké instituce,” sdělil Miroslav Horák z Mendelu, který se věnuje terapeutickému potenciálu tradiční amazonské medicíny zejména v souvislosti s léčbou drogových závislostí.

„Prvním krokem bude zřízení vědecké základny v Ekvádoru, kde bude k dispozici lesní školka s botanickou zahradou. Tam bude moci desítka vědců zkoumat a objevovat nové poznatky ze života deštného pralesa,“ dodal Horák.

Amazonský prales skrývá pro vědce ještě řadu nepoznaného.

Foto: archiv Forest.ink

„Tempo odlesňování v posledních letech stále roste. Asi 7900 kilometrů čtverečních největšího deštného pralesa světa, tj. oblast přibližně pětkrát větší, než je Londýn, bylo v období od srpna 2017 do července 2018 zničeno,“ doplnil pro představu Horák.

„Projekt je výjimečný v tom, že nabízíme majitelům pozemků v podstatě stejné ceny jako těžaři s tím, že území zůstane zachováno a spolu s akademiky a místní veřejnosti připravíme udržitelné programy využitelnosti pro ekoturistiku, zemědělství, rybářství a podobně. Zároveň nabízíme českým a dalším univerzitám, které se orientují na tropické oblasti, konkrétní místo pro realizaci vlastních projektů se základnou (Refugio) v daném místě, které bude k dispozici s česko-ekvádorským personálem a dobrovolnickým pracovním potenciálem,“ uvedl za neziskovou organizaci, která dala impuls k dnes již mezinárodnímu záchrannému projektu, Radim Ondříšek.

Prales není drahý

Jak Ondříšek upřesnil, hektar lesa v Ekvádoru v současnosti stojí kolem 2000 amerických dolarů (asi 50 000 Kč), tedy zhruba stejně jako v České republice les nebo pole. Vykupování pozemků je financováno z privátních zdrojů zainteresovaných osob, které žijí v Ekvádoru nebo tam pravidelně cestují. Většinou jde o Čechy, ale přispívají i lidé z evropských zemí a také místní.

Přesvědčit nedůvěřivé domorodce, aby přestali s mýcením pralesa je podle českých dobrovolníků dost obtížné

Foto: archiv Forest.ink

„Naším cílem je výkup pozemků hraničících s územím El Paraíso a vytvořit tak nárazníkové ochranné pásmo. Momentálně máme smluvně ošetřeny pozemky o rozloze zhruba 100 ha, které jsou zčásti odlesněné a využívají se k chovu dobytka. Zatím jsme se naštěstí nedostali do konfliktu s těžaři dřeva amazonského pralesa. Pro nás je skutečně nyní nejdůležitější oblast nárazníkových pásem kolem rezervací a podobně se na to dívají i v ostatních zmiňovaných zemích, kde se ochrana pralesa formuje,“ doplnil Ondříšek.

Amazonský tropický deštný prales má rozlohu přibližně 5 500 000 km2. V současnosti představuje více než polovinu zbývajících tropických deštných lesů na světě. Rozkládá se na území Brazílie, Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany. Podle některých vědců hrozí, že v důsledku odlesňování se více než 50 procent amazonského pralesa promění v životaneschopnou savanu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků