Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Část prodejců pyrotechniky stále porušuje předpisy, zjistila ČOI

Čtrnáct procent prodejců pyrotechniky porušilo v posledních několika dnech předpisy. Zjistila to při kontrolách Česká obchodní inspekce (ČOI), která kontroly provedla spolu s pracovníky Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva a kontrolory živnostenského úřadu. Porušení předpisů bylo zjištěno ve 26 případech ze 183 kontrol, informovalo v pondělí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Část prodejců pyrotechniky stále porušuje předpisy, zjistila ČOI

Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva bylo postoupeno 11 zjištění. S některými prodejci zahájí po přezkoumání všech náležitostí úřad správní řízení.

"K nejčastějším porušením zákona o ochraně spotřebitele patřilo porušení informačních povinností, tedy neseznámení s cenou, nevystavení dokladu o koupi na žádost spotřebitele či neúplné informace na dokladu o koupi," uvedl mluvčí MPO Tomáš Paták. Nedostatky podle něj spočívaly hlavně v chybách administrativního charakteru, což bylo řešeno pokutami na místě a některá další zjištění budou předmětem správního řízení.

Nebezpečné petardy

Nejzávažnější případy prodeje nebezpečné pyrotechniky byly zjištěny při kontrolách v severních Čechách. "Dva prodejci zde nabízeli kulové pumy s knotem o vysoké hmotnosti, tj. s vysokým podílem výbušninových složí. Oba výrobky svým charakterem odpovídaly pyrotechnickým předmětům třetí a čtvrté třídy nebezpečnosti," dodal Paták. Tyto výrobky mohou být prodávány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů nebo se zvláštním povolením Českého báňského úřadu.

Tyto kulové pumy nebyly označeny v souladu s vyhláškou České báňského úřadu o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi. Na svém povrchu nebyly označeny výrobcem, dovozcem, návodem k používání v českém jazyce, třídou nebo podtřídou jejich nebezpečnosti, číslem schválení k uvedení do oběhu ani návodem ke zničení selhávek. Kontroloři okamžitě zakázali prodej osmi kusů těchto pum.

"Přesto z dosud provedených kontrol však vyplývá, že ve většině případů je nabízeno a prodáváno zboží od renomovaných distributorů, takže bezprostřední nebezpečí pro spotřebitele v důsledku nebezpečného či nekvalitního výrobku nehrozí, pokud budou dodržovat návody k bezpečnému použití a likvidaci," uzavřel Paták.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků