Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Doks Foto: Michael Polák, Právo

Bylo by nejlepší, kdyby ti dva kohouti odešli, řekl Zeman

Návrh, který prezident Miloš Zeman přednesl ve středu zástupcům koaličních stran v Liberci, prý zahrnuje odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO), jež navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ale je prý ještě „více komplexnější“. Prezident to řekl ve čtvrtek na veřejném shromáždění v Doksech na Českolipsku, kam přijel v rámci návštěvy Libereckého kraje.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Doks Foto: Michael Polák, Právo
Bylo by nejlepší, kdyby ti dva kohouti odešli, řekl Zeman

„Předložil jsem jim návrh, který zahrnuje odvolání Andreje Babiše, ale nejen to, je ještě více komplexnější,“ popsal prezident. „Nechci ale o něm více mluvit dříve, než bude projednán,“ dodal.

V jiné souvislosti pak ještě doplnil, že by bylo nejlepší, „kdyby ti dva kohouti odešli, a vláda může v klidu dovládnout“.

Ještě minulý čtvrtek přitom Zeman trval na tom, že z vlády by měl odejít výhradně premiér Sobotka, zatímco ministr financí Babiš by měl zůstat. [celá zpráva]

Schůzku špiček koaličních stran v Liberci svolal Zeman narychlo na středeční večer, tedy na dobu, kdy měl být premiér Sobotka v zahraničí. Kromě prezidenta, šéfa ANO Andreje Babiše a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka se jí zúčastnil ještě místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec, který Sobotku zastupoval.

Babiš po schůzce uvedl, že jednou z variant, o nichž se na schůzce mluvilo, bylo fungování vlády bez Sobotky i bez Babiše. [celá zpráva]

Sobotka ve čtvrtek vzkázal ze zahraniční cesty, že by Zeman neměl „vymýšlet scénáře“, ale měl by konat na základě ústavy. [celá zpráva]

Není premiér chaotický? dotazoval se prezident lidí

Zeman v Doksech také zkritizoval Sobotku za jeho postup ohledně demise. Poukázal na to, že ji premiér oznámil, ale pak řekl, že ji nepodá. „Nemáte pocit, že je v jeho chování něco chaotického?“ ptal se Zeman.

Zeman také odmítl variantu předčasných voleb. „Jsou drahé, stojí to asi miliardu. A krizí je dnes tolik, že bychom pak mohli dělat předčasné volby každého čtvrt roku,“ uvedl prezident.

Prezident také kritizoval středeční mimořádné jednání ve Sněmovně (sledovali jsme on-line zde). „Půl dne tam žvaní a pak si odhlasují, že prohloubili krizi,“ vysmál se poslancům.

Zeman v Doksech také řekl, že jeho návštěva v kraji není kampaní. „Žádnou nedělám a nehaním své protikandidáty,“ odmítl Zeman v odpovědi na dotaz jednoho z obyvatel.

Článek jsme nenašli, ale Peroutka podlehl nacismu

Musel také odpovídat na to, jestli se už našel článek Hitler je gentleman. „Našli jsme pět obdobných. I soud uznal, že dokazují, že Ferdinand Peroutka podlehl nacismu a osobně obdivoval Adolfa Hitlera,” kontroval Zeman.

Stejně jako v Prysku či Železném Brodě i v Doksech na náměstí vyvěsili lidé z oken jednoho domu obrovské červené trenýrky. A kromě nápisů a transparentů proti Zemanovi se v Doksech objevil i jeden vyjadřující přímo podporu premiérovi. Stálo na něm: „Je suis Bohouš!“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků