Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Bohuslav Borovička, Právo

Boj o pět týdnů dovolené: Je to ohrožení české ekonomiky, varují zaměstnavatelé

Zákon, který by měl zajistit pět týdnů dovolené, se ve Sněmovně snaží prosadit komunisté. Podle Prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka by garantovaný týden dovolené navíc znamenal odliv zaměstnanců a ohrožení prosperity firem i celého Česka.

Ilustrační foto Foto: Bohuslav Borovička, Právo
Boj o pět týdnů dovolené: Je to ohrožení české ekonomiky, varují zaměstnavatelé

„Znamená to pro firmy odliv pracovníků. V době, kdy jim chybí v Česku statisíce zaměstnanců, je takový záměr absolutně nezodpovědný. Je to další dopad na hospodaření firem. Ohrožuje prosperitu celé země,” uvedl Hanák.

Podle prezidenta Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je ale pět týdnů dovolené evropským standardem. „Máme dohodu v necelých 88 procentech firem v ČR a nikomu to nezpůsobilo problém. Bavíme se tady o nerovnosti na trhu práce, kdy má státní správa garantováno pět týdnů a soukromý sektor to nemá,” řekl Novinkám Středula.

Nabízí srovnání například s Německem nebo Slovenskem. „Na Slovensku mají všichni zaměstnanci starší 33 let pět týdnů dovolené a žádný odliv neexistuje a firmy nekrachují. Pokud to nějaký dopad má, tak pouze na spokojenost zaměstnanců,” dodal Středula.

Firmy tím ztrácí možnost nabídnout zaměstnancům unikátní a oblíbený benefit
Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy

S návrhem zákona přišli komunisté. Zákon se už v květnu ve Sněmovně projednával a byl přerušen. KSČM totiž nenašla dostatečnou podporu u ostatních politických stran a opozice chtěla zákon zamítnout už v prvním čtení.

Podle předkladatelky Hany Aulické (KSČM) je už ale situaci jiná a komunisté chtějí bod na jednání znovu protlačit. „Otevřeně musím říct, že podpora nebyla taková, jakou bychom potřebovali. Vydiskutovali jsme si podporu z ČSSD určitě, a i v hnutí ANO jsou argumenty a podpora vykomunikované tak, aby to prošlo prvním čtením,” řekla Novinkám Aulická.

Ztráta oblíbeného benefitu

Zákon by se měl dostat na pořad jednání během říjnové schůze. Jeho přednosti jsou podle Aulické především v tom, že vedou k narovnání pracovního prostředí zaměstnanců ve státní správě i v soukromém sektoru. Firmy si dnes pátý týden často schovávají jako benefit.

„Chápu pozici zaměstnavatelů, protože je to výhoda bonifikace a kdyby šla ekonomika dolů, mohou z bonifikace ustoupit,” uvádí Aulická.

Podle Hanáka by si ale o odměnách měli zaměstnavatelé rozhodnout sami. „Firmy tím ztrácí možnost nabídnout zaměstnancům unikátní a oblíbený benefit. O tom, jaké benefity a komu budou firmy nabízet, si musí rozhodovat samostatně bez zásahu vlády,” reagoval Hanák.

Anketa
Jste pro zákon garantující pět týdnů dovolené?
Mělo by být víc
28.2 %
Ano, pět je akorát
60.7 %
Ne, pět je moc
11.1 %
Celkem hlasovalo 4705 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků