Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

BIS zabránila vývozu zbraní do rizikových zemí

Bezpečnostní informační služba (BIS), loni překazila několik pokusů o vývoz zařízení nebo výrobků použitelných pro výrobu zbraní hromadného ničení z Česka do embargovaných zemí. Vyplývá to ze zprávy o vnitřní bezpečnosti za rok 2007 z dílny ministerstva vnitra, kterou minulý týden projednával sněmovní bezpečnostní výbor a kterou má Právo k dispozici.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
BIS zabránila vývozu zbraní do rizikových zemí

Zájem rizikových států, jako je např. Írán nebo Severní Korea o tzv. materiál dvojího užití navíc podle tajné služby trvá, úřady si proto uvolňují ruce pro intenzivnější kontrolu podezřelých obchodů.

Mluvčí BIS Jan Šubert vysvětlil, že materiály, ale i technologie tzv. dvojího užití se sice běžně používají v civilním sektoru, ale existuje u nich také riziko zneužití pro výrobu těch nejnebezpečnějších zbraní. Právě proto je jejich export pod přísným dohledem.

Zájem je i o mikroskopy a přesné stroje

„Bezpečnostní informační služba se v roce 2007 zabývala problematikou obchodu s položkami dvojího užití do Íránu, Sýrie, Severní Koreje a v jaderné oblasti i do Indie. Jednalo se o stroje a zařízení, ale i o další výrobky, např. elektronové mikroskopy,“ píše se ve zprávě.

„Připravovaným obchodům jsme zabránili, stále ale přetrvává zájem z rizikových zemí získat např. velmi přesné obráběcí stroje, některé řídící jednotky nebo další velmi specifický materiál,“ poznamenal Šubert.

Zároveň dodal, že černý byznys je v tomto ohledu velmi lukrativní a jeho aktéry bývají vedle organizovaného zločinu i diplomacie a zpravodajské služby států, které o získání zbraní usilují. „Existují dokonce státy, kterým tzv. reexporty zbraní, kdy legálně dodané zboží je předmětem obchodu do další země, přispívají do státního rozpočtu,“ uvedl mluvčí.

Z ministerské zprávy přitom vyplývá, že takové snahy o získání vojenského materiálu prostřednictvím tzv. reexportů v loňském roce BIS zaznamenala také. „Jednalo se o další státy Blízkého východu, jihovýchodní Asie a bývalého SSSR,“ konstatuje zpráva ministerstva vnitra.

Zjednodušit obchod s EU

Kvůli přetrvávající hrozbě, že se problematické výrobky nebo technologie dostanou do nepovolaných rukou, vláda letos uložila ministerstvu průmyslu a obchodu, aby systém kontrol přepracovala. Právě toto ministerstvo totiž licence pro vývoz jednotlivým firmám uděluje. Podle jeho mluvčího Tomáše Bartovského resort na jednu stranu počítá s určitým uvolněním režimu v rámci EU, ostatní obchody se ale na stranu druhou mají dostat pod daleko přísnější dohled.

„Naše novela zavádí tzv. eurolicenci, která zjednoduší obchod s některými položkami seznamu vojenského materiálu uvnitř hranic EU. Pokud na začátku a na konci obchodu budou partneři ze zemí EU, nebudou muset žádat o licenci pro každý jednotlivý případ jako doposud. To nám pak uvolní další kapacity pro kontrolu obchodu s teritorii mimo Unii,“ popsal hlavní princip novely Bartovský.

Vláda by návrh měla podle něj projednat koncem září. Povolovací licence uděluje ministerstvo na základě posudků a doporučení našich tajných služeb a resortů obrany a vnitra. „Zásadní stanovisko pak dává ministerstvo zahraničních věcí, které posuzuje dopad případného vývozu na stav lidských práv v zemi příjemce, na vnitřní bezpečnostní situaci v takové zemi a na případné narušení regionální rovnováhy,“ vysvětlil Bartovský.

Praxi při povolování vývozu vojensky využitelného materiálu chce do budoucna v souladu se svou strategií proti šíření zbraní hromadného ničení sjednotit celá Evropská unie, konkrétní podobu ale zatím takové nařízení stále nemá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků