Hlavní obsah
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová Foto: Petr Horník, Právo

Benešová chce pouštět více vězňů na svobodu

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) by ráda více podmínečně propouštěla vězně na svobodu, pokud budou mít dobré chování. Uvedly to v pátek Lidové noviny. Takový odsouzený by pak musel plnit určité podmínky, například pravidelně se hlásit probační službě.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová Foto: Petr Horník, Právo
Benešová chce pouštět více vězňů na svobodu

„Z praxe vím, že se málo propouští z věznic na podmíněné propouštění. V podstatě je vězeň trestán dvakrát. Za to, za co byl odsouzen, pak mu to znovu připomínají, ačkoliv má vynikající hodnocení, připravené zázemí a práci,” řekla listu Benešová.

Podle ní je na svobodě větší šance k nápravě pachatele. Česko totiž trápí velká recidiva vězňů. Mnozí z těch, kteří se do vězení dostanou a stráví tam nějakou dobu, se od ostatních odsouzených naučí další „triky” k páchání trestné činnosti, případně vytvoří skupinu, která pak po propuštění páchá další trestnou činnost.

V českých věznicích je nyní 21 500 vězňů a dvě třetiny z nich si odpykávají opakované tresty.

O podmínečném propuštění z vězení rozhoduje soud. Podle Benešové ale soudci často hledí jen na trestný čin a minulost pachatele, nikoliv na jeho aktuální chování. Státní zástupci se také často proti verdiktu soudu, který vězně i podmíněně propustí, odvolávají a podávají stížnosti. I to Benešové vadí.

Lidové noviny připomněly, že v Česku je jeden z nejvyšších počtů vězňů. Na 100 000 obyvatel jich připadá 209. To je na stejné úrovni jako Rusko, Litva nebo Moldavsko.

Počty vězňů sice v roce 2013 amnestie prezidenta Václava Klause snížila a věznicím se ulevilo, během několika let se ale počet vrátil na původní úroveň. Právě proto, že většina propuštěných znovu porušila zákon a opět putovala za mříže.

Benešová nastoupila do funkce na začátku května. Hned po jmenování přišla s nápadem osekat soustavu soudců a státních zástupců. Mluvila o zrušení vrchních státních zastupitelství, a tudíž i vrchních soudů.

Nápad se ale setkal s velkou kritikou, například i od premiéra Andreje Babiše. Ten Benešové doporučil, aby se v resortu nejprve zorientovala a pak v médiích navrhovala změny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků