Hlavní obsah
Pražský primátor Pavel Bém. Foto: Milan Malíček, Právo

Bém: Za odložení radaru stihne odplata Lisabon

Pražský primátor Pavel Bém se ve čtvrtek opřel do vlády premiéra Mirka Topolánka. Bémovi vadí, že kabinet nebyl schopen získat podporu pro schválení radarových smluv a stáhl je z pořadu schůze Sněmovny. Bém uvedl, že si za této situace nedovede představit žádné vstřícné kroky při schvalování Lisabonské smlouvy.

Pražský primátor Pavel Bém. Foto: Milan Malíček, Právo
Bém: Za odložení radaru stihne odplata Lisabon

"Skutečnost, že Vláda ČR nezískala podporu pro schválení mezinárodních smluv o umístění prvků protiraketové obrany USA na území ČR, mě hluboce zklamala," uvedl Bém v tiskovém prohlášení. Právě přednostní ratifikaci radarových smluv si ODS na kongresu dala jako jednu z podmínek podpory Lisabonu.

Vláda se na svém úterním mimořádném jednání rozhodla obě radarové smlouvy z pořadu sněmovní schůze stáhnout, neboť se důvodně obávala, že kvůli nemocnýcm poslancům a neúčasti několika ministrů by mohly být obě smlouvy smeteny opozicí ze stolu [celá zpráva].

"Neznamená to, že by ratifikace končila," řekl k rozhodnutí kabinetu premiér Topolánek a dodal, že česká vláda bude s americkou administrativou dál jednat.

Vstřícné kroky ODS si nedokážu představit

Pražský primátor a Topolánkův soupeř na posledním kongresu občanských demokratů tvrdí, že "v nastalé situaci, kdy byly radarové smlouvy staženy ze Sněmovny, si nedokáže představit žádné vstřícné kroky ze strany ODS směrem k "Lisabonu".

Bém tím naráží na skutečnost, že Lisabonská smlouva, která Sněmovnou prošla v únoru, zatím nebyla projednána v Senátu. Právě v horní komoře nemůže být smlouva přijata bez podpory alespoň sedmi senátorů za ODS. Senátoři přitom její ratifikaci podmiňují přijetím prováděcích novel jednacích řádů obou komor parlamentu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků