Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman se pokouší foukat sklo. Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Bakala je zloděj a podvodník, prohlásil prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek v Tanvaldu tvrdě opřel do podnikatele Zdeňka Bakaly v souvislosti s jeho odchodem z OKD a hrozbou uzavření dolu Paskov. Označil jej za zloděje a podvodníka. Prezident je na třídenní návštěvě Libereckého kraje.

Prezident Miloš Zeman se pokouší foukat sklo. Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Bakala je zloděj a podvodník, prohlásil prezident Zeman

„Pan Bakala je zloděj a podvodník. Stát by mu neměl dát ani korunu, ale spíše by měl peníze vymáhat po panu Bakalovi,“ reagoval na dotaz z publika v místním kině, kde se veřejné shromáždění konalo.

Finančník Zdeněk Bakala

Foto: Petr Horník, Právo

Připomněl také, že před dvěma roky získal miliardář na dividendách šest miliard, ale do rezervního fondu nepřevedl nic.

Zeman: Barnevernet je stát ve státě

Zeman rovněž uvedl, že se dohodl s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) na přípravě prezidentské smlouvy s norským královstvím o vzájemném vydávání dětí.

Prezident Miloš Zeman si vyzkoušel práci sklářů.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

„Myslím si že Barnevernet je organizace, která je státem ve státě, nad níž nemá norský stát téměř žádnou kontrolu. A jako každá organizace, která je bez kontroly, někdy dělá věci za hranou zákona. A chtěl bych upozornit, že proti tomuto stylu odebírání dětí protestují lidé v celé Evropě, ne pouze v ČR,“ řekl zaměstnancům harrachovské sklárny, kteří se na jeho postoj k odebírání dětí v průběhu Zemanovy návštěvy v jejich podniku zeptali.

Vyfoukl prehistorickou žárovku

Kromě debat s příznivci i odpůrci své politiky stihl prezident také vyzkoušet svůj dech. Během prohlídky nejstarší provozované sklárny v Česku, kterou je sklárna Novosad v Harrachově, si pod dozorem majitele a bývalého skláře Františka Novosada vyfoukl skleněné cosi. První pokus se nezdařil a sklo prasklo, na druhý pokus se mu podle vlastních slov podařilo vyfouknout tvar, který by se mohl nazvat prehistorická žárovka. Přesto sklidil uznalý potlesk přítomných mistrů sklářského řemesla.

Prezident Miloš Zeman

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Zatímco během diskuse v Tanvaldu se prezident vyjádřil, že by nezaměstnaný, jenž odmítne práci, měl dostávat sociální dávky pouze 2350 korun, tedy ve výši existenčního minima, skláře z Harrachova a jejich práci naopak vyzdvihl.

„Zažil jsem mnoho skláren, které byly v potížích, a velice si vážím toho, že pan Novosad tyhle potíže překonal a podařilo se sklárnu zachovat. Já si prostudoval údaje o průměrné mzdě a vím, že v době té největší krize, musel snížit mzdy, aby se podnik zachránil. No ale doufám, že teď je bude postupně zvyšovat,“ dodal Zeman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků