Hlavní obsah
Roman Onderka (archivní foto). Foto: Lukáš Táborský, Právo

Babiš umí přehodnotit názor za hodinu, je nevypočitatelný, říká Onderka z ČSSD

Andrej Babiš umí přehodnotit názor do hodiny a je hodně nevypočitatelný, řekl v pondělí novinářům v Brně nově zvolený místopředseda ČSSD a poslanec Roman Onderka. Šéf hnutí ANO a premiér v demisi podle něj nevyužil ústupek ČSSD, která s hnutím ANO jako vítězem loňských voleb jednala o možné vládě. Jednání minulý týden zkrachovala.

Roman Onderka (archivní foto). Foto: Lukáš Táborský, Právo
Babiš umí přehodnotit názor za hodinu, je nevypočitatelný, říká Onderka z ČSSD

Onderka řekl, že sociální demokracie chce být oproti Babišovi vypočitatelná, protože v minulosti udělala hodně věcí nesrozumitelných, kvůli čemuž dostala ve volbách pouze sedm procent.

Onderka uvedl, že Babiš má jednu vlastnost, kterou nemá žádný politik. „On dokáže přehodnotit svůj názor během 24 hodin, i do hodiny. Je hodně nevypočitatelný,“ narážel Onderka na Babišovo vyjádření v pondělním tisku, že bude akceptovat, pokud prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády někoho jiného z hnutí ANO než jeho samotného. Babiš ale zároveň dodal, že podobný krok od Zemana neočekává.

Babiš dostal první pokus, pro menšinovou vládu si však ANO nedokázalo vyjednat důvěru Sněmovny, a proto kabinet vládne v demisi. Babiš dříve tvrdil, že je jediným kandidátem na premiéra, po krachu jednání s ČSSD bude situaci v úterý řešit s poslanci ANO i s prezidentem Zemanem.

Kdo vyhrává volby, musí dělat kompromisy. Tady zvítězilo ego pana premiéra.
Roman Onderka

ANO jednalo o možné vládě s ČSSD několik týdnů, jejich menšinovou vládu měla podpořit KSČM. Krach jednání odůvodnilo ANO tím, že ČSSD trvala na pozici ministra vnitra pro svého předsedu Jana Hamáčka. Sociální demokraté zase nechtěli trestně stíhaného premiéra Babiše a tvrdí, že ANO na jeho nominaci trvalo a nenabídlo ČSSD ani funkci ministra vnitra nebo financí, které strana požadovala. [celá zpráva]

„Sociální demokracie si dala podmínku, že pokud má být stíhaná osoba premiérem, mělo by ANO pustit ČSSD posty, které nějakým způsobem budou vytvářet dojem, že nedochází a nemůže dojít k ovlivnění vyšetřování této kauzy,“ uvedl Onderka.

Sociální demokracie podle něj chtěla ministerstvo financí a vnitra, ale Babiš nechtěl připustit ani jedno z nich. „Byl to ústupek, který nevyužil. Přišel s něčím jiným. Kdo vyhrává volby, musí dělat kompromisy. Tady zvítězilo ego pana premiéra,“ řekl Onderka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků