Hlavní obsah
Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny 23. října 2018. Foto: Jan Handrejch, Právo

Babiš podepsal seznam státních vyznamenání včetně toho pro podnikatele Krúpu

Premiér Andrej Babiš (ANO) kontrasignoval seznam státních vyznamenání, které 28. října udělí prezident Miloš Zeman. Babiš se nakonec podepsal i pod vyznamenání pro finančníka Pavola Krúpu, proti kterému měl původně výhrady.

Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny 23. října 2018. Foto: Jan Handrejch, Právo
Babiš podepsal seznam státních vyznamenání včetně toho pro podnikatele Krúpu

Babiš s podpisem váhal kvůli Krúpovi, nakonec ale seznam podepsal. „Ctím tradice. I když s některými jmény mám problém a v České republice je určitě řada jiných osobností, které by si vyznamenání zasloužily,“ řekl v úterý Novinkám.

Zeman chce Krúpu ocenit za tažení proti podnikateli Zdeňku Bakalovi, do kterého se prezident pravidelně strefuje. Krúpu lze ale považovat rovněž za kontroverzního podnikatele.

Pavol Krúpa

Foto: Arca Capital

Jeho společnost Arca Capital Bohemia koupila v roce 2007 akcie Moravia Energo od někdejšího premiéra Stanislava Grosse (ČSSD). Média tehdy odhadovala, že si tak Gross přišel na desítky miliónů korun. Krúpa rovněž podporoval Stranu práv občanů, se kterou je Zeman spojován.

Vyznamenání dostane Štěpánek i Ledecká

Prezident v neděli vyznamená také zpěváka Michala Davida, bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou či novinářku Janu Lorencovou.

Ze sportovců medaili dostane snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká a tenista Radek Štěpánek. Zeman dále ocení učitelku Darinu Nešporovou, která při nehodě zachránila život několika dětem, někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu (1873–1933) nebo velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků