Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš. Foto: Jan Handrejch, Právo

Babiš nevěděl, že se za komunismu nemohlo cestovat. Nikdo mu to prý neřekl

Premiér Andrej Babiš (ANO) před listopadem 1989 netušil, že k tomu, aby člověk mohl vycestovat mimo spřátelené socialistické země, byla potřeba výjezdní doložka. Premiérovi, který tehdy pracoval v podniku zahraničního obchodu, to prý nikdo neřekl.

Premiér Andrej Babiš. Foto: Jan Handrejch, Právo
Babiš nevěděl, že se za komunismu nemohlo cestovat. Nikdo mu to prý neřekl

Babiš u příležitosti 30. výročí událostí 17. listopadu v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes poznamenal, že na výstavě v Národním muzeu je vystavena i výjezdní doložka. O ni museli lidé toužící vycestovat například do „kapitalistické ciziny“, předem zažádat a většinou na ni mohli rovnou zapomenout. Podle Babiše ale nemohou podobné peripetie mladí lidé pochopit.

„Tehdy jsem jako pracovník zahraničního obchodu, jehož pracovní náplní bylo cestovat do zahraničí, ani nevěděl, že bez toho lidi nemohou vycestovávat do zahraničí,“ zavzpomínal premiér na dobu, kdy působil coby obchodní delegát podniku Petrimex v Maroku.

„Kdo nám to měl říct? Neměl jsem se to odkud dozvědět,“ postěžoval si Babiš zpětně na nedostatek informací.

Na doplňující dotaz, že podmínky umožňující vycestování lidé znali, neboť o potřebě výjezdní doložky se všeobecně vědělo, premiér odvětil: „Jak se to vědělo? Kdo mi to měl říct?“

Babiš: Každý toužil vycestovat

Premiér s oblibou připomíná, že v rodině měli tři „emigračky“ a on sám byl podle svých slov ze strany Státní bezpečností „terorizován, vyšetřován a vydírán“. Tato slova pronesl v roce 2013 v České televizi.

Babiš tvrdí, že jeho motivací v podniku zahraničního obchodu bylo „vycestovat“.

„Směr zahraniční obchod byl samozřejmě velmi atraktivní, protože každý toužil vycestovat a dostat se z republiky pryč,“ popsal Babiš v životopisu na webu hnutí ANO svou vysněnou profesní dráhu po vysoké škole.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků