Hlavní obsah
Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo

Babiš: Mohu být premiérem, pokud si to lidé budou přát

Odstavování vítězného ANO v krajích může podle lídra hnutí a ministra financí Andreje Babiše být předzvěstí toho, co se stane po sněmovních volbách za rok. Babiš to řekl v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo.

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo
Babiš: Mohu být premiérem, pokud si to lidé budou přát

Když se na Královéhradecku a Pardubicku domluvily ostatní strany na koalici bez vítězného ANO, mluvil jste o podrazu. Ale ruku na srdce, nejste spíš rád? Čím méně hejtmanů, tím méně možných průšvihů před sněmovními volbami.

Určitě nejsem rád, nechceme se vyhýbat zodpovědnosti. V Královéhradeckém kraji nás ale náchodská klika pana Birkeho a pana Bělobrádka postavila před hotovou věc. Chtěli nám ukázat, jací jsou borci, tak se proti nám spojili a sestavili koalici bez ANO.

To, že ANO ostatní strany odstavily, může být výhodné i z hlediska sympatií voličů. Mohlo by to vašemu hnutí pomoci příští rok ve sněmovních volbách.

Pevně v to doufám. Doufám, že si lidé uvědomí, že to, co se stalo v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, nebylo korektní. Aspoň tak lidé uvidí, že pokud nám příští rok nedají dostatek hlasů, tak to ve Sněmovně skončí jako v Hradci Králové.

Chtěl byste být premiérem?

Za určitých podmínek jím být mohu, pokud si to lidé budou přát. Kdybych byl premiér, tak příští rok je vyrovnaný rozpočet a snižuje se dluh, na čemž ČSSD ani lidovci nemají zájem. Potíž je, že nemáme většinový systém jako v Británii nebo ve Spojených státech. Pokud by tady takový systém byl, tak by výsledky vlády byly diametrálně lepší – vítěz by nejen bral vše, ale měl by také zodpovědnost a po čtyřech letech by občanům skládal účty. Lidé to chtějí už dnes, bylo to vidět i na krajských volbách.

V čem?

Protože lidé nevolili strany, ale osobnosti. Vezměte Zlínsko – občané nehlasovali pro KDU-ČSL, ale pro pana Čunka. Na Liberecku si zvolili pana Půtu, v jižních Čechách pana Zimolu, na Vysočině pana Běhounka. Občané chtějí, aby jim politici byli přímo zodpovědní – toho jsme zvolili, byl tam čtyři roky a takový je výsledek. Když jste v koalici, tak místo toho soutěžíte, kdo co udělal a neudělal. Dovedu si představit, že totéž nás čeká v krajích.

Říkáte, že když ANO vyhraje volby, pokusíte se změnit volební systém. Na to je nutná ústavní většina ve Sněmovně i v Senátu. A kdybyste teď zabodovali v horní komoře, na většinu to nebude.

To je všechno v teoretické rovině. Samozřejmě že by většinový systém byl pro ČR nejlepší, protože i řízení státu by bylo jednodušší. To ale ostatní politici chtít nebudou, stávající systém jim totiž vyhovuje.

Na druhou stranu se k většinovému systému vlastně propracováváme, protože máte hnutí ANO na straně jedné a všechny ostatní partaje, které jsou proti nám, na straně druhé. Takže možná ani není třeba něco měnit. Teď je otázka, kdo vyhraje sněmovní volby. Buď to budeme my, anebo oni.

Vraťme se ještě k utváření krajských koalic. Třeba na Ústecku ANO nabídlo hejtmana druhým komunistům. To proto, že jste se báli, aby vás ostatní strany neobešly i tady?

Proto říkáte, že hejtmani nejsou pro ANO prioritou? To nebyl strach. Na Ústecku jsou struktury, které se snaží postavit koalici proti nám, dokonce oslovují lidi z ANO, kteří uspěli ve volbách. Pokud vím, tak pan hejtman Bubeníček neměl žádný problém s korupcí a asi to je slušný člověk, když ho lidé volí.

V krajích nejde o politiku, ale o silnice, nemocnice a školy. Nějaký program KSČM tu nehraje roli, všechny strany mají vlastně stejný program, existuje shoda, že se nesmí nic privatizovat. Takže jde o to, kdo se dostane do vedení kraje a kdo ten program prosadí. Není pravda, že nám na hejtmanech nezáleží, ale důležitější je silná pozice v radě kraje. Odsud máte větší vliv na hospodaření, můžete lépe kontrolovat transparentnost.

Koalice se soc. dem. vám nevadí na jižní Moravě. Dosluhujícího hejtmana Haška jste přitom tepal každou chvíli.

Ano, ale konkrétně v Jihomoravském kraji v radě nebo vedení kraje Hašek nebude. To byla naše podmínka. Navíc požadavky KDU-ČSL byly nepřijatelné, naši lidé ostatně s lidovci měli velmi negativní zkušenosti už z brněnské radnice.

Nevytváříte si spíš potenciální spojence kvůli sněmovním volbám příští rok?

KSČM by se mohla hodit, stejně jako mít zavázané lidi v soc. dem. nebo u Starostů a nezávislých. Koalice se dělají po volbách a s komunisty bych určitě nešel do vlády, protože mají úplně jiný program.

Ale tichou podporu komunistů menšinové vládě ANO byste neodmítl, že?

Co mi to stále podsouváte? Počkejte si na výsledek voleb. Jde o to, aby v politice byli slušní lidé, aby tam nešli kvůli sobě, ale kvůli občanům. To je základ. A levice pravice, na které si tady stále hrají... Prosím vás, ta pravice nám navyšovala daně a levice, která říkala, že bude bojovat proti církevním restitucím. Říkají jednu věc a dělají druhou.

S prezidentem Zemanem působíte jako dobře se doplňující duo. Sledujete společný cíl oslabit soc. dem. a zbavit se Sobotky?

Proč bych to dělal? V ČSSD jsou slušní lidé. Nemám problém se soc. dem., ale s lidmi, kteří nemluví pravdu, říkají věci za dveřmi a nechovají se férově. Navíc jsem to byl já, kdo rozhodl, že Sobotka stanul v čele vlády po volbách v roce 2013.

Kdybych byl politik, tak bych si pozval Haška a řekl mu: „Vy byste klidně mohl být premiér. Co mi za to nabídnete?“ Pak bych pozval Sobotku a zeptal se ho na totéž a pak bych se rozhodl. Takže já jsem měl rozhodující slovo, že se Sobotka stal premiérem. Ani jsem nepřemýšlel o tom, že by to mohlo být jinak. Mluvil jste o nějakých závazcích – Sobotka mi také mohl být zavázaný, místo toho dělá podrazy. A to jsem jako naivní blbeček věřil, že společně dáme zemi dohromady.

Litujete toho, že jste po sněmovních volbách v roce 2013 podržel Sobotku?

Ne, nelituji. Jen porovnávám, jak se chovám já a jak ostatní....U obou našich koaličních partnerů pozoruji zásadní změnu chování, začali hlasovat proti nám. Není přece normální, že vás na jednání vlády přehlasují a o hodinu později se tváří, že je všechno v pohodě.

Naivně jsem si myslel, že lidovci nám budou bližší svým programem a že společně budeme nezodpovědné rozpočtové nápady ČSSD a další zadlužování blokovat. Bohužel se KDU-ČSL často chová rozpočtově nezodpovědně a se soc. dem. nás ve vládě přehlasovává. Z kabinetu se to přeneslo do Sněmovny, například prosazením lexu Babiš, a nyní do některých krajů, jako Pardubického nebo Královéhradeckého.

Celý rozhovor najdete v sobotním Právu.

Anketa
Koho byste si přáli za nového premiéra české vlády?
Andreje Babiše
46.6 %
Bohuslava Sobotku
4.3 %
Pavla Bělobdrádka
2.7 %
Miroslava Kalouska
9.5 %
Vojtěcha Filipa
2.5 %
Petra Fialu
6.6 %
Tomia Okamuru
25.7 %
Nevím
2.1 %
Celkem hlasovalo 10417 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků