Hlavní obsah
Andrej Babiš (ANO) s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) během společného vládního angažmá Foto: Petr Horník, Právo

Babiš hodil kůrovcovou kalamitu na lidovce

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v úterý prohlásil, že stát zaspal v řešení kůrovcové kalamity. Nepřímo tak naznačil, že na vině je bývalé vedení ministerstva zemědělství v čele s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Ten to odmítl a tvrdí, že v rámci možností udělal resort pod jeho vedením maximum.

Andrej Babiš (ANO) s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) během společného vládního angažmá Foto: Petr Horník, Právo
Babiš hodil kůrovcovou kalamitu na lidovce

Podle ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce (ANO) stát čelí zatím největší kůrovcové kalamitě od dob Marie Terezie.

Na vině je podle Babiše bývalé vedení ministerstva zemědělství, které nedostatečně komunikovalo s ostatními resorty a nechalo situaci dojít až do současného stavu. V koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL byl ministrem zemědělství Jurečka.

Ten se pozastavil nad tím, že Babiš, který po většinu minulého volebního období působil v pozici vicepremiéra a ministra financí, nepřišel s doporučením, jak kůrovcovou kalamitu zastavit.

„Babiš ke kůrovcové kalamitě dnes říká, že stát zaspal, bylo by super, kdyby také řekl, co konkrétně dělat líp. Lacině kritizovat umí každý. Myslím, že jsme od roku 2015 dělali maximum možného v rámci dané legislativy a personálních možností,” kontroval Jurečka na Twitteru.

Šéf Lesů ČR byl odvolán

Babiš zatím oznámil, že nechce vyhlašovat stav krize. Hodlá nicméně jednat se zástupci společností, které by vytěžily a skladovaly vytěžené dřevo.

Státní podnik Lesy ČR spravuje téměř polovinu lesů v zemi. V poslední době čelí kritice za to, že zanedbal preventivní opatření proti šíření kůrovce. Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje.

Je to mimo jiné důsledek sucha posledních let. Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) v pátek odvolal generálního ředitele státního podniku Daniela Szóráda.

Ředitel Lesů České republiky Daniel Szórád

Foto: Petr Horník, Právo

Lesy ČR většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Největšími obchodními partnery Lesů ČR jsou skupina Uniles, Kloboucká lesní, Stora Enso Wood Products Ždírec, Jihozápadní dřevařská, Lesní společnost Ledeč nad Sázavou.

Uniles patří pod holding Agrofert, který Babiš spolu s dalším majetkem před časem kvůli zákonu o střetu zájmů převedl pod svěřenské fondy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků