Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš Foto: Michaela Říhová, ČTK

Babiš dal komunistům návrh na vznik komerční banky v rukou státu

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu večer předal komunistům návrh na zřízení komerční banky v rukou státu. Jde o jednu z podmínek KSČM pro podporu menšinového kabinetu. Mezi stranami v době boje s pandemií koronaviru probíhá dohodovací řízení, kromě vzniku banky řeší například i možné spojení zdravotních pojišťoven. Řízení bylo na týden přerušeno.

Premiér Andrej Babiš Foto: Michaela Říhová, ČTK
Babiš dal komunistům návrh na vznik komerční banky v rukou státu

„S našimi experty prostuduji návrh na založení banky komerčního typu v rukou státu,” popsal po zhruba hodinu a půl dlouhém jednání další kroky předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka jde „o konkrétní materiál”.

Ministr obrany Lubomír Metnar byl pak podle Filipa požádán, aby odbrzdil jednání o sloučení Vojenské zdravotní pojišťovny a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Lídři ANO a KSČM se podle Faltýnka shodli na tom, že vláda plní 60 procent závazků obsažených v toleranční dohodě, 40 procent ne. Filip označil poměr za realistický, byť míní, že požadavky měly být plněny rychleji. Chce, aby dohodovací řízení skončilo do příští soboty, kdy se sejde Ústřední výbor KSČM. Uvedl ale, že široké vedení se k věci vyjadřovat zřejmě nebude.

V úterý skončilo hlasování členů ÚV, v němž se drtivá většina vyjádřila pro ukončení tolerance kabinetu ANO a ČSSD.

V naplňování tři roky staré toleranční dohody jsou komunisté spokojeni s růstem minimální mzdy a valorizací důchodů. Částečně vláda podle nich plní požadavky na zpřísnění ochrany přírodních zdrojů.

Dohodovací řízení vyvolali komunisté po tom, co kabinet přes jejich nesouhlas poslal armádě deset miliard korun, o které byl rozpočet obrany zkrácen na podzim.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků