Hlavní obsah
Michal Babák Foto: Milan Malíček, Právo

Babák a Chaloupka z Věcí veřejných založili stranu Republika

V Praze vznikla v neděli nová strana Republika. Chce být pravicová, zúčastnit se letos komunálních i senátních voleb i voleb do Evropského parlamentu. Má zatím 110 členů a z pozice předsedy a prvního místopředsedy ji vedou bývalí poslanci Věcí veřejných (VV) Otto Chaloupka a Michal Babák.

Michal Babák Foto: Milan Malíček, Právo
Babák a Chaloupka z Věcí veřejných založili stranu Republika

Delegáti zvolili i další tři řadové místopředsedy, a to Antonína Cekotu ze Zlínského kraje, Františka Frolu z Královéhradeckého kraje a Radku Sitarovou z Jihomoravského kraje.

„Chceme podporovat schopné a pracovité lidi, kteří jsou ochotni převzít odpovědnost za sebe a za svou zemi. Zároveň se neotočíme zády vůči seniorům a zdravotně postiženým, kteří naší pomoc potřebují,” uvedl v tiskové zprávě Chaloupka. Babák mimo jiné dodal, že v ČR „dřímá obrovský problém, který se jmenuje nepřizpůsobiví”. Republika bude podle něj „bojovat proti pozitivní diskriminaci”. Hodlá také například podporovat malé a střední podnikatele a vymahatelnost práva.

VV už ani nekandidovaly

Věci veřejné už nejsou po loňských předčasných volbách parlamentní stranou. Samostatně VV ani nekandidovaly. Někteří členové VV šli do voleb společně s hnutím Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Otto Chaloupka (VV)

Foto: Petr Hloušek, Právo

Po volbách v roce 2010 byly VV, provázené několika skandály, nejprve součástí vládní koalice. Později se ale strana rozštěpila a vládní koalici dál podporovali jen někteří její bývalí členové vedení Karolínou Peake a sdružení v nové straně LIDEM.  Nynější předseda Republiky Chaloupka a jeho bývalý poslanecký asistent Vratislav Vařejka čelili obžalobě z korupce, soud ale oba obžaloby zprostil.

O Babákovi média referovala mimo jiné v souvislosti s konfliktem v pražském baru, při němž tehdejší poslanec VV přišel o přední zuby. Jaroslav Háša, který kvůli pranici čelí obvinění z ublížení na zdraví, tvrdí, že ho politik napadl, Babák trvá na tom, že za útokem stál Háša. Případ projednává Obvodní soud pro Prahu 1.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků