Hlavní obsah

Až deset procent lékařů chce pracovat v zahraničí

Přibližně pět až deset procent českých lékařů uvažuje o práci v zahraničí. Právu to řekl ve čtvrtek Antonín Malina, ředitel Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Až deset procent lékařů chce pracovat v zahraničí

"Kolik to ve skutečnosti je, se dá velmi těžko zjistit, ale podle našich zkušeností je toto číslo menší," řekl Malina. Dodal, že práce v zahraničí je lákavá, zejména pro mladé, ale zahraniční nemocnice preferují spíše lékaře středních let, kteří již mají určité zkušenosti.

Alena Šteflová, ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace v ČR Právo informovala o výhledu zdravotníků v Evropě. "Odhaduje se, že Velká Británie bude během dvou let mít nedostatek 35 000 zdravotních sester, Finsko během čtyř let 112 000 zdravotních sester." Podobně je tomu i s lékaři. Proto zahraniční pracoviště lákají české lékaře a zdravotní sestry na práci u nich. Malina si myslí, že by to nemuselo být na škodu, pokud by se vytvořilo společenské klima, aby tito zdravotníci se po určité době rádi vrátili do vlasti a byla jim poskytnuta odpovídající místa.

Do roku 2015 bude Česká republika mít totiž v určitých profesích poměrně málo lékařů ve srovnání s dneškem. Kdyby měli další odcházet, znamenalo by to, že by je museli nahradit lékaři z východu. "Nedostatek bude zejména stomatologů a praktických lékařů," řekl Malina. Naopak vzhledem k očekávanémiu vývoji zdravotního stavu obyvatel bude více zapotřebí psychiatrů, alergologů, pracovníků rehabilitace a geriatrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků