Hlavní obsah
Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Ať se to Zemanovi líbí, nebo ne, věkový limit pro velvyslance platí, vzkázalo ministerstvo

Věkový limit 70 let, který stanoví služební zákon, je nepřekročitelný a velvyslanci po jeho dosažení v úřadu skončí. Ve středu to konstatovala mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Dopad to bude mít jak na velvyslankyni v Sýrii Evu Filipi, tak na ambasadorku v Bratislavě Livii Klausovou.

Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Ať se to Zemanovi líbí, nebo ne, věkový limit pro velvyslance platí, vzkázalo ministerstvo

Právě Filipi složil poklonu prezident Miloš Zeman při návštěvě Valného shromáždění OSN. Podle něj odvádí skvělou práci a kvůli věku ji odvolávat nehodlá.

„Naštěstí velvyslance odvolává prezident, takže když já paní Filipi neodvolám, tak není boha, který by ji odvolal,“ uvedl Zeman. [celá zpráva]

Boha není potřeba, služební poměr prostě skončí

Ministerstvo se s hodnocením práce velvyslankyně sice shoduje a i nadále počítá s využitím jejích služeb, nicméně zákon prý resortu nedává jinou možnost, nežli její konec v úřadu.

I kdyby tak prezident českou velvyslankyni neodvolal, skončil by jí podle všeho služební poměr.

Šalamounské řešení

Ministerstvo zahraničí by si přálo, aby Filipi v regionu v určité pozici dále působila. Podle informací ČTK by se podle některých úvah mohla stát českou zmocněnkyní pro Sýrii nebo pro celou oblast Blízkého východu.

O problému se ví již delší dobu. Politici v této souvislosti zmiňovali nejčastěji vznik speciálního zákona pro diplomaty, případně novelizaci stávající podoby služebního zákona. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků