Hlavní obsah
Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Archiv, Právo

Ať lidé rozhodnou o zrušení církevních restitucí v referendu, navrhne KSČM

Komunisté plánují, že po předčasných volbách do Sněmovny navrhnou uspořádání referenda, ve kterém by se lidé vyjádřili k otázce, zda má nadále platit zákon o církevních restitucích, na základě kterých je navracen majetek.

Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Archiv, Právo
Ať lidé rozhodnou o zrušení církevních restitucí v referendu, navrhne KSČM

„KSČM, je vzhledem k tomu, jaký je trvalý odpor k tomuto zákonu, proto, aby se o jeho platnosti vyhlásilo referendum,“ řekl ve středu Novinkám šéf komunistů Vojtěch Filip.

Domnívá se, že po takovém kroku bude volat i veřejnost. A to poté, co lidé zažijí konkrétní situace, kdy bude majetek církvím navrácen.

„Budou zkušenosti s tím, co se bude vydávat, jako s tím budou problémy,“ poznamenal.

Filip naznačil i taktiku, jakou chce jeho strana tlačit na ostatní levicové strany, aby na referendum přistoupily. „Věřím, že všichni, kdo stojí o přímou demokracii, to podpoří,“ prohlásil.

ČSSD se referendu nebrání

Soc. dem. se uspořádání referenda nebrání, ale vzhledem k časové náročnosti příprav tohoto kroku by raději napřela síly na zásadní změnu samotného zákona. Jde jak o výši finanční kompenzace, tak i o rozsah vydávaného majetku.

Související témata

Vojtěch Filip

Foto: Jan Handrejch, Právo

Miroslav Kalousek (TOP 09)

Foto: Jan Handrejch, Právo

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

„Referendu se nebráníme, ale rychlejší a efektivnější je změna samotného zákona. Pokud budeme mít sílu na prosazení referenda, tak nic nebrání tomu, abychom změnou zákona mnohem dříve restituce výrazně redukovali,“ řekl Novinkám šéf poslanců soc. dem. Jeroným Tejc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků