Anonymous v noci ovládli internetové stránky ODS, stranu to potěšilo
Po úřadu české vlády a Sněmovně přišly v noci ze středy na čtvrtek na řadu i internetové stránky ODS, na které Anonymous umístili výzvu odsuzující dohodu ACTA společně s výzvou českým politikům, médiím a prezidentovi.
Po deváté hodině ranní už stránky občanských demokratů fungovaly.
Ve čtvrtek ráno ODS vydala tiskové prohlášení, v němž uvedla, že lepší reklamu si ve volebním roce nemohla přát.
"Návštěvnost webu ODS se dnes ráno zvýšila řádově o stovky procent. Ceníme si také toho, že si pro svůj útok vybralo hnutí Anonymous z webů českých politických stran pouze stránky ODS," uvedl mluvčí Tomáš Bartovský.
Anonymous sice nechali na stránkách ODS možnost pokračovat přímo na samotné stránky strany, ty ale v noci, pravděpodobně vlivem útoku, fungovaly jen extrémně pomalu a nespolehlivě.
Hackeři na stránkách ODS mimo jiné vyzvali prezidenta ČR Václava Klause, aby obdobně jako v minulosti ukázal, že se řídí vlastním úsudkem i svědomím a uvědomil si, že zmocněním zástupce ČR k podpisu smlouvy ACTA vyjadřuje svůj souhlas s omezením práv a svobod občanů České Republiky.
Anonymous se ve svém vyjádření neopomněli jízlivě vyjádřit k zabezpečení internetových stránek ODS, když citovali tvrzení mluvčího ODS Bartovského, že je web ODS standardně dobře zabezpečen a čelil již řadě útoků.
Úspěšný útok sami ohlásili
Novinky na útok upozornil noční e-mail, ve kterém autor, podepsaný jako Anonymous, napsal: "Právě v tuto chvíli jsme ovládli web ODS, najdete tam naše vyjádření."
Co je dohoda ACTA
Mezinárodní smlouva ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement – Obchodní dohoda proti padělkům) si klade za cíl bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků, ať už jde o záznamy hudebních či filmových děl, falšované léky, napodobeniny značkových oděvů, elektroniky či jiné formy podloudné výroby. Podle hackerského hnutí Anonymous se však snaží omezit svobodu slova a neutralitu internetu.
Iniciátory dohody byly v roce 2006 Japonsko a USA, světově nejvýznamnější držitelé práv k duševnímu vlastnictví. Doposud se k dohodě připojily například USA, Japonsko, Austrálie nebo Jižní Korea. Dne 26. ledna ji v Tokiu podepsalo 22 členů Evropské unie včetně Česka. Dohoda je otevřena k podpisu do 1. května 2013. (far, ČTK)
E-mailová zpráva od hackerů dále upozorňovala na protestní happeningy proti smlouvě ACTA. V Praze, Českých Budějovicích a Šumperku se má konat už ve čtvrtek.