Hlavní obsah
Kandidát na hejtmana v Plzeňském kraji Josef Bernard rozdává růže v centru Plzně. Foto: Jan Švábek, Právo

ANO zřejmě vyšachují i v Plzeňském kraji

Plzeňský kraj bude mít téměř jistě čtyřčlennou koalici složenou z ČSSD, ODS a dvou uskupení. Hejtmanský post si zřejmě udrží socialisté, kteří dosud vládli s komunisty. Vítěz voleb, hnutí ANO, se pomalu smiřuje s rolí opozice.

Kandidát na hejtmana v Plzeňském kraji Josef Bernard rozdává růže v centru Plzně. Foto: Jan Švábek, Právo
ANO zřejmě vyšachují i v Plzeňském kraji

Podle zjištění Práva se rýsuje koalice mezi druhou ČSSD, třetí ODS, která bude doplněna o koalici Starostů a Patriotů s podporou Svobodných a soukromníků a o Koalici pro Plzeňský kraj složenou z lidovců, zelených a Nestraníků. Scénář z komunálních voleb se tak opakuje.

Po sobotních a nedělních jednáních informaci Právu potvrdilo několik členů vyjednávacích týmů napříč politickým spektrem. „Hnutí ANO určitě zůstane mimo hru. ČSSD ani ODS s ním do koalice nepůjdou,“ sdělil Právu jeden z politiků, který si nepřál být jmenován.

Narozen 4. 3. 1949 v Ostravě, v současnosti žije ve Frenštátu p. Radhoštěm.

Rallye Dakar se letos zúčastnil již pošestnácté.

Za volantem kamionu Tatra se na start závodu poprvé postavil v roce 1986, v předposlední etapě však zapadl a byl diskvalifikován. Už o rok později ale dojel druhý za J. de Rooyem. V roce 1988 stanul poprvé na nejvyšším stupni, úspěch zopakoval celkem šestkrát, což se v historii rallye podařilo pouze motocyklistovi Peterhanselovi. V roce 1994 zvítězil suverénně v kategorii kamionů a navíc skončil na 6. místě v celkovém hodnocení.

Umístění K. Lopraise:

Zlato: 1988, 1994, 1995, 1998, 1999, 2001

Stříbro: 1987, 1996, 2000, 2002

Bronz: 1992

Krajský šéf hnutí ANO, poslanec a člen vyjednávacího týmu Jan Volný s takovou variantou počítá. „Stále se jedná, ale na modelu a na složení, které je na stole, nechceme participovat,“ sdělil Právu Volný s tím, že vše by mohlo být definitivně rozhodnuto na začátku týdne.

Výsledek krajských voleb v Plzeňském kraji

Foto: David Ryneš, Novinky

Podle informací Práva by se měl stát plzeňským hejtmanem Josef Bernard z ČSSD. „Ještě jsme neskončili, stále jednáme se všemi,“ sdělil Právu v neděli odpoledne Bernard. Ten už dříve odmítl spolupráci s KSČM, která dosud v kraji společně s ČSSD vládla.

I z ČSSD už zní hlasy, že hnutí ANO je mimo hru. ODS uvedla, že o koalici bude vyjednávat tým, který bude složený v pondělí.

Výsledek krajských voleb v Plzeňském kraji

Foto: David Ryneš, Novinky

Bez šancí na účast v krajské vládě je i Koalice svobody a přímé demokracie - Tomio Okamura se Stranou práv občanů.

V opozici zřejmě skončí i komunisté a TOP 09, která hrála o účast v pětičlenné koalici. „Zatím žádné oficiální resumé o koalici není, ale asi tomu tak bude,“ sdělil Právu lídr kandidátky a místopředseda strany Richard Pikner.

V Plzeňském kraji je tak zaděláno na téměř stejnou koalici, jaká vznikla před dvěma lety v Plzni. I tehdy hnutí ANO vyhrálo volby, po kterých skončilo v opozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků