Hlavní obsah
Volební model v březnu podle STEM Foto: David Ryneš, Novinky

ANO si udržuje výrazný náskok před ČSSD

Podle březnového volebního modelu STEM by ve volbách zvítězilo hnutí ANO se ziskem 28,2 procenta. Druhá ČSSD by dostala 18,5 procenta a komunisté 14 procent hlasů. Podpora lidovců je 6,9 procenta, ODS 6,8 procenta a TOP 09 6,3 procenta.

Volební model v březnu podle STEM Foto: David Ryneš, Novinky
ANO si udržuje výrazný náskok před ČSSD

Z dalších stran přisuzuje průzkum 4,5  procenta Okamurově SPD, 3,1 procenta Svobodným a po 2,8 procenta pirátům a Úsvitu. Podpora Strany zelených dosahuje podle agentury 2,5 procenta.

Při hypotetickém přepočtu na mandáty by hnutí ANO mělo 78 poslanců, ČSSD 48 a komunisté 35. Lidovce by zastupovalo 15 poslanců, občanské demokraty 13 a TOP 09 11 zákonodárců.

Předpokládaná volební účast by v březnu dosáhla 58 procent oprávněných voličů.

Předpokládaný zisk mandátů podle STEM

Foto: David Ryneš, Novinky

Agentura konstatovala, že ČSSD má na rozdíl od hnutí ANO více nerozhodnutých a váhavých voličů. Podpora KSČM a lidovců je díky pevnému voličskému jádru stabilní.

„Současná rozjitřená politická situace posiluje výrazně profilované malé strany: Svobodné, DSSS, piráty a zejména SPD. Formace Tomia Okamury se podle volebního modelu nalézá nedaleko pětiprocentního prahu,” konstatoval STEM.

Podle stranických preferencí, které zahrnují nerozhodnuté i ty, kteří by k volbám nešli, je podpora ANO 20 procent, ČSSD 14 procent a KSČM 12 procent. Preference TOP 09 a ODS dosahují pěti procent, lidovců čtyři procenta.

Anketa
Koho byste volili?
ANO
42.1 %
ČSSD
6.9 %
KSČM
21.7 %
KDU-ČSL
5.6 %
ODS
17.4 %
TOP 09
6.3 %
Celkem hlasovalo 7029 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků