Hlavní obsah
Tomio Okamura (vlevo) a Radim Fiala (oba SPD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Alespoň vás základně dovzdělám. Docent historie nabízí poslancům SPD semestr

Kurz historie pro poslance SPD zdarma. Tak přesně takovou možnost nabízí devatenácti poslancům hnutí Tomia Okamury docent historie a bývalý děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Michal Stehlík. Poslanci SPD podle něj zneužívají historii k podněcování nenávisti. Podle Okamury se chce Stehlík zviditelnit.

Tomio Okamura (vlevo) a Radim Fiala (oba SPD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Alespoň vás základně dovzdělám. Docent historie nabízí poslancům SPD semestr

„Nabízím vám osobně a vašemu poslaneckému klubu zdarma semestrální (míněno půlroční) kurz soudobých dějin. Zaměřili bychom se nejdříve na vysvětlení některých základních pojmů (např. nacionalismus, vlastenectví, národ, diktatura, totalita, demokracie),” píše v otevřeném dopise bývalý děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a docent historie Michal Stehlík.

„Nemohu se zbavit dojmu, že se jedná o fatální nedostatek zcela základních znalostí. Považuji proto za svoji profesní povinnost podat vám pomocnou ruku,” pokračuje dále v dopise bývalý děkan.

Před časem jsem to mínil jako vtip na sociálních sítích, dnes odesílám dopis... Frekvence "historické argumentace" Okamurova hnutí je již příliš silná :-)

Zveřejnil(a) Michal Stehlík dne Pondělí 7. října 2019

Dopis je adresován předsedovi SPD Tomio Okamurovi a jeho kolegům z poslaneckého klubu. Ačkoliv Stehlík přiznává, že jde o nadsázku, pokud se mu někdo z poslanců ozve, je připraven pomoci.

„Samozřejmě, že je to nadsázka a sarkasmus, ale pokud by projevili zájem, tak si ten čas udělám a problém s tím mít nebudu,” řekl Novinkám Stehlík.

Historik Michal Stehlík

Foto: Filozoficka fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Poslanci SPD podle něj dlouhodobě zneužívají historii. „Zneužívání historie směrem k nenávisti mě štve ze strany SPD už dlouho. V pondělí večer vyšel post, který zobrazoval říšskou orlici v kombinaci s Evropskou unií a dával dohromady třetí říši a EU, a to podle mě už není ani za hranou. To je až neuvěřitelné,” zdůvodnil Stehlík motivaci, která ho k sepsání dopisu vedla.

Skandální, ale vlastně logické. V návštěvnickém centru Evropského parlamentu Vás uvítá prohlášení: „Národní suverenita...

Zveřejnil(a) Tomio Okamura - SPD dne Neděle 6. října 2019

Doplnil i to, že se nejedná o nijak koordinovaný postup ze strany jeho domácí fakulty.

„Je to moje soukromá iniciativa. Není to politika Filozofické fakulty. Myslím, že fakulta naopak ctí akademické svobody a já vyjadřuji názor jako docent historie,” vysvětlil Stehlík.

Do paměti se lidem dostaly například výroky poslance Miloslava Roznera o koncentračním táboře v Letech u Písku, kde během války zemřelo až 327 lidí. Poslanec ho tehdy nazval „neexistujícím pseudokoncentrákem”.

Okamura: Snaha se zviditelnit

„Je to zoufalá snaha neúspěšného kandidáta KDU-ČSL o zviditelnění se za každou cenu. Historii by si měli naopak nastudovat lidovci, aby přestali jezdit na sjezdy Sudetoněmeckého landsmanšaftu,” uvedl v prohlášení klub SPD.

Narážel tak na návštěvu expředsedy lidovců Pavla Bělobrádka na sjezdu sudetských Němců v červnu 2017.

Podle Hamáčka je to potřeba

Iniciativu docenta historie ale uvítal místopředseda vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček. „Skvělá a potřebná iniciativa. Neznalostí a falšováním historie to začíná a pokácenými stromy na koleje končí,” uvedl na Facebooku.

Kácením stromů odkazoval k prvnímu odsouzenému českému teroristovi, jímž je senior Jaromír Balda. Muž sympatizující s SPD chtěl podnítit nenávist vůči muslimským uprchlíkům a nenapadlo ho nic jiného, než pokácet předloni ve Středočeském kraji stromy na železniční koleje. Chtěl vyvolat dojem, že akce je dílem islamistických teroristů. Za čin dostal čtyři roky natvrdo.

Miloslav Rozner (SPD)

Foto: Jan Handrejch, Právo

Za nenávistná slova dostal podmínku také bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník. „Buzeranti, Židi a cigoši, všichni do plynu,“ vykřikoval v restauraci Poslanecké sněmovny. Za to dostal roční podmínku a pokutu 70 tisíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků