Hlavní obsah
Madeleine Albrightová v Praze vedla jednání s českým ministrem zahraničí Janem Kohoutem. Foto: Eva Kořínková , ČTK

Albrightová: Češi odvedli v čele EU velmi dobrou práci

České předsednictví se dočkalo pochvaly. Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová uvedla na své pondělní návštěvě Prahy, že Češi v čele EU odvedli "velmi dobrou práci". Pochvalu české diplomacii adresoval také slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Madeleine Albrightová v Praze vedla jednání s českým ministrem zahraničí Janem Kohoutem. Foto: Eva Kořínková , ČTK
Albrightová: Češi odvedli v čele EU velmi dobrou práci

"Bylo to komplikované předsednictví, ale myslím, že profesionální lidé dělali velmi dobrou práci," řekla v pondělí na mezinárodní konferenci v Praze Albrightová.

Za úspěšné řízení sedmadvacítky pochválil českou vládu také Gašparovič, který přijel do metropole poprvé po svém znovuzvolení.

Pražská rodačka a první žena na postu ministryně zahraničí USA se v Praze setkala mimo jiné s ministrem zahraničí Janem Kohoutem. Původně plánované půlhodinové setkání se protáhlo na téměř hodinu. Albrightová řekla, že jednání se týkalo celé řady mezinárodních záležitostí, nic konkrétního ale neuvedla.

Ministr zahraničí Jan Kohout se v Praze setkal s bývalou šéfkou americké diplomacie Madeleine Albrightovou.

Foto: Eva Kořínková , ČTK

Mezinárodní konference, která je definitivní tečkou za českým předsednictvím, se zabývá osudem majetku obětí holokaustu. Účastníci mají v závěru přijmout Terezínskou deklaraci, která počítá se vznikem Evropského institutu odkazu šoa v Terezíně na Litoměřicku, kde nacisté za druhé světové války zřídili koncentrační tábor pro Židy. Institut by měl pomoci s odhalováním zabaveného majetku a jeho vrácením původním majitelům nebo jejich dědicům.

Nejvýraznějším kritikem Čechů v čele Evropy byl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. I ten však minulý týden našel pro premiéra Jana Fischera, který nahradil někdejšího ministerského předsedu Mirka Topolánka, slova chvály. Poklonu Praze složila také německá kancléřka Angela Merkelová. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků