Hlavní obsah
 

Ministerstvo životního selhání. Aktivisté protestují v Praze kvůli změnám klimatu

Asi dvacet ekologických aktivistů v úterý protestuje před budovou ministerstva životního prostředí v pražských Vršovicích. Upozorňují na z jejich pohledu laxní postoj kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) ke změnám klimatu.

 
Ministerstvo životního selhání. Aktivisté protestují v Praze kvůli změnám klimatu

Demonstranti před vstupem do budovy rozvinuli několik transparentů. Na největším z nich je heslo „Ministerstvo životního selhání Richarda Brabce” odkazující na šéfa resortu.

Na místě na demonstranty dohlíží policie, která zajišťuje, aby nebyl zablokován vstup do budovy.

Zhruba dvě desítky lidí protestují před budovou ministerstva životního prostředí v pražských Vršovicích.

Foto: ČTK

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion ČR (XR) a Limity jsme my se pozastavili nad tím, jak se ČR může zavázat ke snižování emisí, a zároveň povolit rozšíření a pokračování těžby hnědého uhlí v severních Čechách v dole Bílina.

„Hoří nám střecha nad hlavou a ministerstvo ještě přihazuje polena do ohně,” řekla k dopadům změn klimatu jedna z protestujících.

Mluvčí resortu Petra Roubíčková uvedla, že protest aktivistů se týká povolení těžby na dolu Bílina o pět let do roku  2035, k němuž ministerstvo životního prostředí vydalo kladné stanovisko.

Hrozba změn klimatu

„Důsledky klimatické změny jsou důsledky emisí, které jsme vypustili před 20 nebo 30 lety,“ připomněla jedna z aktivistek a dodala, že za dalších 20 let může být díky nynějším emisím narušena rovnováha klimatu.

„Politika ochrany klimatu počítá se snížením emisí, i s vytěžením uhlí na dolu Bílina,“ vysvětlila mluvčí podle níž o postupném odklonu od uhlí jedná  tzv. Uhelná komise, kterou iniciovala ministerstva životního prostředí a průmyslu.

Akci pořádá hnutí Extinction Rebellion ČR (XR) a Limity jsme my, chce tím upozornit na nezodpovědnou politiku české vlády v klimatických otázkách.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Musíme začít všichni jednat, apelovali protestující na veřejnost, aby se lidé obraceli na ministra Brabce a dožadovali se změny benevolentního postoje ministerstva ke snižování emisí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků