Hlavní obsah
Přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM v Praze Miloš Adamec Foto: Milan Malíček, Právo

Adamec na postu šéfa kliniky IKEM zatím zůstává

Profesor Miloš Adamec zatím zůstává v čele kliniky transplantační chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Výsledky tolik zpochybňovaného konkurzu na jeho funkci totiž zatím vyhlášeny nebyly. A zřejmě nebudou, dokud se nezjistí, zda druhý kandidát na post šéfa uvedené kliniky skutečně opsal dizertační práci od mladých lékařů IKEM, nebo ne.

Přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM v Praze Miloš Adamec Foto: Milan Malíček, Právo
Adamec na postu šéfa kliniky IKEM zatím zůstává

„Odvolán z funkce jsem zatím nebyl. Rád bych ale od personálního náměstka IKEM znal termíny, do kdy konkurz musí být uzavřen nebo jak to vůbec s termíny je,“ řekl Právu v úterý profesor Adamec. Na běžném chodu kliniky se podle jeho slov nic nezměnilo.

Do konkurzu, který proběhl 19. října, se kromě Adamce přihlásil i doktor Jiří Froněk, bývalý žák profesora Adamce, který dnes pracuje na prestižní klinice v Londýně.

Lékaři z IKEM ale Froňka napadli kvůli údajnému plagiátorství jeho dizertační práce, kterou měl opsat od dvou mladých lékařů IKEM Petera Baláže a Ivana Matii. Práci měl Froněk obhájit v Olomouci a získat vědecký titul Ph.D. Froněk obvinění z plagiátorství ale odmítá a proti nařčení se chce bránit i soudní cestou.

Dva mladí lékaři IKEM Peter Baláž a Ivan Matia, jejichž práci měl podle Miloše Adamce jeho protikandidát Jiří Froněk opsat.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Dvě vědecké rady práce posoudí

Ředitel IKEM docent Jan Malý se obrátil na děkana lékařské fakulty olomoucké univerzity s žádostí o svolání vědecké rady, která by se znovu vrátila k udělení titulu Ph.D. doktoru Jiřímu Froňkovi a celou záležitost důkladně prošetřila.

Prošetřovat ji ale bude i lékařská komora. „Docent Malý požádal lékařskou komoru o posouzení obou prací, tedy doktora Froňka na jedné straně a doktorů Baláže a Matii na straně druhé, která by určila, co je originál a co plagiát. Práce posoudí vědecká rada lékařské komory,“ řekl Právu prezident komory Milan Kubek. Dodal, že práce ještě komora nedostala a až je dostane, bude několik týdnů trvat jejich odborné posouzení.

IKEM se omlouvá pacientům

Že situace není jednoduchá a dopadá na atmosféru v IKEM, vyplývá i z prohlášení docenta Malého, v němž píše, že „IKEM se omlouvá zejména svým pacientům transplantačních programů, které jak z mnoha ohlasů vyplývá, uvádí tato mediální kampaň v nejistotu“.

Zároveň ujišťuje pacienty, že „probíhající události nemají žádný vliv na provoz transplantačních programů v IKEM“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků