O pomoc se značením požádal ministr Milan Šimonovský i hejtmany jednotlivých krajů, kteří mají na starosti silnice nižších tříd. Kontrola by podle něj měla být hotova do konce prázdnin.

"Hlavní tahy bychom ale chtěli stihnout ještě v červenci," uvedl na včerejší tiskové konferenci Šimonovský, podle nějž však nelze očekávat, že hned od září budou silnice bezchybně značeny. "Půjde o delší proces, který bude probíhat až do konce roku, ale tím to neskončí. Značky budou i nadále kontrolovány," doplnil.

Správci budou jezdit s policisty

"Naštvalo mě, když jsem projížděl vesnicí a byly tam značky upozorňující řidiče na práci na silnici zároveň s omezením rychlosti na třicet. To už dávno neplatí, pracovali tam před dvěma měsíci, jenže to pak neodklidili. Řidiči se ale bojí postihů, takže se neodvážili zbytečné značky nerespektovat a jet normálně padesátkou," stěžoval si Právu čtenář z Ostravy.

I proto usednou správci komunikací do jednoho vozu s policejními hlídkami a společně vyrazí na objížďky. "Při jízdě si budou zaznamenávat jednotlivá místa, kde by mohlo být značení změněno. Budou odhalovat značky, které nejsou v zorném poli řidiče, popisovat místa, kde by mohla být i zvýšena nejvyšší povolená rychlost," popsal Šimonovský.

Na dálnicích možná 160km/h

Připustil, že v budoucnu by se mohlo na českých dálnicích jezdit i rychleji než nynějších sto třicet. "Na nových úsecích dálnic, které už jsou stavěny pro vyšší rychlosti, by mohla platit jako nejvyšší rychlost 160 km/h, na starých úsecích, například celé dálnici D1, bych se tomu bránil. Dálnice D1 je totiž stavěna na maximální rychlost sto dvacet," řekl ministr.

Šimonovský ve čtvrtek znovu odmítl kritiku nového silničního zákona a jeho nerespektování přirovnal ke krádežím. "Také by se nám nelíbilo, kdyby nás někdo neustále okrádal a porušoval tak zákon. Chtěli bychom jeho potrestání a nevadily by nám sankce, které zloději hrozí. Přísná norma donutí Čechy dodržovat pravidla a nehledat cesty, jak je obejít," zakončil.