Předsedu Sněmovny mají poslanci už potřetí volit v pátek. Závěrečný termín pro nominaci kandidátů přitom vyprší ve středu v 16 hodin. Zatím se však zdá, že žádný kandidát nominován nebude.

Zástupci koalice totiž uvedli, že kvůli nabídce ČSSD svého člověka do čela dolní komory prosazovat nebudou. Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ale sociální demokracie nabídku nepřijala a svého kandidáta nepostaví ani tentokrát. To by znamenalo, že se v pátek volba šéfa Sněmovny vůbec neuskuteční.

Dolejšův návrh

"Chci dát veřejnou výzvu Jiřímu Paroubkovi a sociálním demokratům, aby do 16:00, to je termín pro uzavření nominací na předsedu Sněmovny, nominovali svého kandidáta na volbu tento pátek za takzvaných Dolejšových podmínek. To je návrh, který dává ČSSD funkci předsedy Sněmovny, který funkci opouští, pokud není dána důvěra vládě," řekl šéf ODS Mirek Topolánek po středečním jednání představitelů všech pěti sněmovních stran.

Znovu tak připomněl návrh místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše, podle kterého by byl zvolen do čela Sněmovny sociální demokrat, který by tuto funkci opustil v případě, že by poslanci nevyslovili důvěru Topolánkově trojkoaliční vládě.

"To znamená, že se posuneme o čtyři, pět týdnů, ale při fungující Sněmovně a při vládě s mandátem z voleb," uvedl Topolánek.

"Přáli bychom si, aby Sněmovna začala pracoval se sociálně demokratickým předsedou v čele," řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

ČSSD chtějí permanentního šéfa Sněmovny

Sociální demokraté uspořádali po jednání svou vlastní tiskovou konferenci, na které místopředseda strany Bohuslav Sobotka zopakoval, že ČSSD kandidáta nominovat nebude.

Podle Sobotky se soc. dem. nelíbí podmínka, podle které by měl dočasný šéf Sněmovny z řad ČSSD odstoupit z funkce už po případném nevyslovení důvěry Topolánkově vládě.

Zároveň připustil, že by ČSSD byla ochotna debatovat o tom, že by sociální demokrat opustil křeslo předsedy dolní komory až ve chvíli, kdy by sociální demokracie byla pověřena sestavením vlády.