Armádu požádal o pomoc Pardubický kraj. Do výbavy vojáků patří přístroje, schopné téměř okamžitě zjistit, jaké nebezpečné látky se v Chvaleticích nacházejí.

"Náš průzkumný odřad při svých zásazích přesně určuje druhy a množství chemikálií i to, jak jsou nebezpečné a co by se mohl stát, kdyby je například spláchly přívalové deště. Dokážeme také doporučit způsoby, jak nebezpečné látky zneškodnit," prohlásil mluvčí brigády Karel Navrátil.

Město Přelouč chtělo kvůli nelegálnímu skladu chemikálií ve Chvaleticích na Pardubicku vyhlásit stav nebezpečí. Bezpečnostní rada kraje se ale nakonec rozhodla, že to neudělá. Areál skladu bude střežit policie. [celá zpráva]

Ve Chvaleticích policisté a inspektoři životního prostředí minulý týden objevili skladiště nebezpečných chemikálií v bývalém průmyslovém areálu. Podle předběžných průzkumů se na místě nacházejí stovky tun kyanidů, solí těžkých kovů a další sloučeniny. Pokud by se promíchaly, mohla by se z nich stát i explozivní směs či bojové otravné látky. Likvidace chemikálií si vyžádá 20 až 40 miliónů korun.