Sociální demokraté tvrdí, že program ODS je nevyzkoušeným pokusem, jenž by ve svých důsledích znamenal sociální katastrofu. ČSSD se také ohradila proti kampani ODS plus, která znázorňovala, jak si lidé polepší, pokud budou u moci občanští demokraté. Sociální demokracie tedy lidem předloží ironické letáky s názvem ODS minus. 

"Ať ODS uvede jedinou zemi, kde byl její experiment vyzkoušen," vyzýval lídry ODS Sobotka. "Ať řekne, kde vezme 240 miliard korun, které by jejich reforma stála," poznamenal.

Občanští demokraté takovou formu předvolební agitace považují za ubohou. "Jsou to výmysly, a ne reálná kritika ODS. Sociální demokracie neprezentuje svůj program, ale uboze vsadila na negativní kampaň. Je vidět, že jsou zoufalí z vývoje volebních preferencí a zoufalí lidé dělají zoufalé kroky," řekl místopředseda strany Petr Nečas.

Sociální demokraté nejvíce napadli rovnou patnáctiprocentní daň, výtky mají i k návrhům ODS na změnu důchodového, zdravotního a sociálního systému. Hraje se o 300 miliard, které se vyplácí na důchody, a více než 200 miliard, které stojí zdravotní péče, řekl ministr práce Zdeněk Škromach.

ČSSD začala modrou etapu kampaně

Sociální demokraté použili v nové, takzvané "modré etapě" své kampaně zkratku ODS, její typicky modrou barvu i volební symbol modré turistické značky, která ale místo doprava směřuje dolů.

ČSSD také vyhlásila soutěž o zájezd do země, kde se platí rovná daň. Zavedena byla podle sociálních demokratů na Ukrajině, v Rumunsku, Litvě, Srbsku, Rusku, Gruzii, Estonsku, Lotyšsku a na Slovensku. Výherce, bude-li mít zájem, tam prý pozná, jak se tam žije, pokud si to nerozmyslí a nezůstane radši doma. Podle soc. dem. je v těchto zemích těžký život.