"Ve středdu večer se po dokončení posledních montážních prací zapojila elektřina do zařízení a následovalo jeho oživení a zkouška. Ve čtvrtek už jsme se mohli od rána pustit do likvidace naplavenin," řekl Právu ředitel Povodí Moravy Pavel Mylbachr.

Již ráno začala na přehradní hráz najíždět technika vojenských záchranářů z bučovické jednotky, aby odváželi vytěžené dřevo do odkládacího prostoru za městem. Kolik ho bude, těžko odhadnout. Někteří tipují, že bude zapotřebí až pět set jízd nákladních tatrovek, jiní jsou v odhadech trochu umírněnější.

"Jedná se asi o půldruhého hektaru naplavenin, které přinesla voda z chráněných oblastí od Vranova po Znojma. V okrajových částech nádrže se zřejmě jedná pouze o povrchové pokrytí hladiny, když jsme odtud vytáhli kmeny, byla již vidět voda. Kolem výpusti ale bude naplaveného dříví více, bude tam i navrstvené nad sebou," řekl vedoucí znojemského střediska Povodí Moravy Stanislav Hába.

Přístroj najednou vyzvedne téměř tři tuny

Na těžbu dřeva mají nyní na hrázi namontovánu novou hydraulickou ruku s obdivuhodnými technickými parametry. Má dosah téměř jednadvacet metrů, při použití přídavného zařízení dokonce ještě o dalších šest metrů víc. Z vody dostane najednou téměř 2,7 tuny dřeva, s šestimetrovým prodloužením ale nosnost klesá na třetinu.

"Je to zatím jen zkušební provoz, o který se starají pracovníci dodavatele. Naši lidé, kteří techniku budou používat, se právě školí na obsluhu," řekl ve čtvrtek Hába. Situace, kterou na přehradě zaznamenali, je podle něj unikátní, a nebude se již opakovat.

Povodeň totiž přišla v době před koncem rekonstrukce přehrady a technika na odstraňování naplavenin v době příchodu velké vody ještě chyběla. Stromy vzala voda rozvodněné řeky na moravském břehu Národního Parku Podyjí a možná ještě ve větší míře na rakouské straně, kde je chráněná oblast Thayatal. Obě rezervace jsou ve znamení přísné ochrany a maximálního zachovávání původního stavu přírody včetně ponechávání vyvrácených kmenů na původním místě.

"Přesto tam bylo po povodni v roce 2002 vytěženo asi dvanáct set kubíků dřeva z pobřežních porostů. Ale řeka i tak nanesla do přehrady spoustu dalších naplavenin," řekl Hába. Vedoucí dodal, že naplaveniny musí těžit i na Vranovské přehradě, tam jsou ale zásluhou jiného typu hráze přeci jen snáze dostupné a také dřeva je ve vodě méně.