Při zaplacení na místě kontroly nebo do 15 dnů po kontrole v doplatkové pokladně se základní pokuta snižuje na 500 korun. Dosud se snižovala na 400 korun.

Pokuta za porušení smluvních přepravních podmínek, například za přepravu nebezpečných předmětů a nadměrných zavazadel nebo za znečištění vozu, ze zvyšuje na 400 korun ze současných 200 korun. Při zaplacení na místě kontroly nebo do 15 dnů po kontrole v doplatkové pokladně se tato pokuta snižuje na 200 korun.

Za nezaplacení přepravného za zavazadlo nebo psa cestující nyní dostane pokutu 200 korun, zatímco dosud to bylo 50 korun. Při zaplacení na místě kontroly nebo do 15 dnů po kontrole se pokuta snižuje na 100 korun.

Pokud nebude mít majitel časové jízdenky cestovní doklad u sebe a dodatečně doloží jeho vlastnictví, zaplatí stejně jako dosud pokutu 50 korun.

Jízdné v Praze od 1. července výrazně zdražilo. Například základní přestupní lístek stojí 20 korun místo dřívějších 12 Kč. Za základní nepřestupní jízdenku cestující zaplatí 14 korun, tedy o šest korun více. O něco dražší jsou také předplatní kupony. [celá zpráva]

Podle statistik jezdí po městě načerno čtyři až pět procent cestujících. Při zdražení jejich počet obvykle dočasně vzroste.