Brady se narodil v Novém Městě na Moravě a od roku 2009 patří mezi čestné občany. Šmarda je starostou Nového Města a Bradyho se zastal už v roce 2016, kdy se obrátil na tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku, aby dal Bradymu důstojné ocenění alespoň on, když to Zeman odmítl.

ČTĚTE TAKÉ:
Ať dá Bradymu medaili premiér, navrhuje starosta rodného města

Celá kauza vznikla tak, že tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že vyznamenání pro Bradyho bylo původně schváleno, ale po jeho setkání s dalajlamou zase zrušeno. Zeman tehdy popřel, že by kdy vyznamenání Bradyho schválil.

„Pan Brady je mimořádný člověk a ocenění si právem zaslouží,“ upozorňoval tehdy Šmarda.

Nemá to souvislost, zní z Hradu

Hrad popřel, že by tato věc měla nějakou souvislost s aktuální nechutí prezidenta odvolat ministra kultury Antonína Staňka a na jeho místo jmenovat Šmardu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček to označil za konspirační teorii.

Jiří Brady

Jiří Brady

FOTO: Petra Mášová, ČTK

Brady nakonec dostal od premiéra medaili Karla Kramáře. Bradyho ocenily rovněž Sněmovna, Praha, Brno či olomoucká Univerzita Palackého.

Brady byl vězněn v Terezíně, přežil Osvětim i pochod smrti a po válce vydával svědectví o hrůzách holokaustu. Zemřel letos ve věku nedožitých 91 let v kanadském Torontu.