On-line reportáž z pražské demonstrace končí, děkujeme za pozornost.

19:56 - Protest sledovaly i světové agentury. Poukazovaly především na jeho pokojnost. Policie vůbec nemusela zasahovat.

Impozantní protest, všímají si akce na Letné v zahraničí

Čau lidi

Zveřejnil(a) Vladimír Režný Sázavská Jednička dne Neděle 23. června 2019

19:35 - Záchranáři na Letné ošetřili 60 lidí s kolapsy, zvracením či drobnými úrazy. Sedm odvezli do nemocnice.

19:31 - Premiér Andrej Babiš pro ČTK odmítl, že by on nebo jeho vláda zasahovali do nezávislosti justice.

Do nezávislosti justice nezasahuju, některé projevy byly neuvěřitelné, řekl Babiš

19:21 - Lidé se začali rozcházet. Dá se očekávat kolaps ve stanicích metra Vltavská a Hradčanská a také v ulicích na nábřeží pod Letenskou plání. Policie v okolí zastavila dopravu.

19:18 - Podle výpočtů mobilního operátora T-Mobile se na Letné sešlo 258 000 lidí.

19:17 - Letná zpívá státní hymnu.

19:13Podle policie byl počet účastníků 200 000. „Je to za nás konečné číslo,” řekl Právu policejní prezident Jan Švejdar.

Účastníci protestu na bytovém domě Molochov na Letné

Účastníci protestu na bytovém domě Molochov na Letné

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

19:11 - Akce pomalu končí, na pódiu se scházejí organizátoři a loučí se s účastníky.

19:06 - Mezi vystupujícími nebyli žádní politici, někteří se ale demonstrace účastní. Na Letné je například předseda Pirátů Ivan Bartoš. Další akci podporují na sociálních sítích.

18:59 - Minář řekl, že další velká demonstrace na Letné je naplánovaná na sobotu 16. listopadu. Protestní akce se uskuteční i 28. října.

Mikuláš Minář

18:56 - Řekl, že lidé musí zůstat v pohotovosti a na náměstích se během léta sejdou, pokud dojde k vážnému porušení demokracie. „Jsme si vědomi toho, že velké protesty v Praze čerpají sílu z malých obcí.”

Doprava kvůli Letné kolabuje, policie zavřela i dva mosty přes Vltavu

18:53 - Předseda spolku Milion Chvilek pro demokracii Mikuláš Minář vyzdvihl rostoucí účast lidí na protestech. Připomněl, že demonstrace začaly na Staroměstském náměstí, pokračovaly na Václavském a nyní se lidé sešli na Letné. „Počet protestujících byl sto v dubnu, 200 v květnu a 300 v červnu,” řekl Minář.

18:46 - Na akci měl vystoupit i kapitán české hokejové reprezentace Jakub Voráček. Na poslední chvíli se omluvil, nahrál ale účastníkům vzkaz.

18:37 - Zpěvák Radek Banga vyzval na pódiu demonstranty k několikavteřinovému „bordelu”, aby byli pořádně slyšet. Následovalo nepříliš intenzivní skandování „demisi.”

18:35 - Policie odklonila dopravu z nábřeží pod Letenskou plání, uzavřen je tedy i Letenský tunel. Uzavřela i oba mosty, Štefánikův a Čechův, které vedou na Letnou.

18:26 - Zdravotníci oznámili, že na Letné ošetřili 35 lidí, většinou šlo o kolapsy. Tři lidé byli odvezeni do nemocnice.

18:23 - Podle Svěráka zaplněný Václavák a Letná ukazují, že „nejsme zaměstnanci, ale občané.” Vyzval, aby lidé vytrvali.

18:18 - Zpívají a hrají Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák. „Mikuláši, to se vám povedlo, tento tábor lidu,” glosoval následně Svěrák shromáždění. Akci cítí jako oslavu. Oslavujeme, že jsme se probudili,” dodal. Lidé opět začali skandovat: „Už jsme tady!” „To je dobře,” odpověděl jim Svěrák.

18:16 - Místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll odmítl myšlenku, že by se z iniciativy stala politická strana. Síla protestů je podle něj v nadstranickosti.

18:14 - Umělecký šéf dejvického divadla Martin Myšička přednesl projev Petra Pitharta. Ten připomněl rozdělení mocí v zemi a to, že se navzájem kontrolují. ”Právo je výš než předseda vlády či prezident.”

18:04 - Kvůli výhni, která na sluníčku na Letenské pláni panuje, se část demonstrantů stáhla do stínu stromů v přilehlém parku. Lidé si mohu zdarma brát vodu, kterou přistavil jeden z podnikatelů. Na místo přivezl 19 sudů a asi 950 litrů vody. Vše prý dělá zdarma a z přesvědčení.

Přeplněná stanice metra Vltavská. Na půl hodiny musela být uzavřena kvůli poruše eskalátorů.

Přeplněná stanice metra Vltavská. Na půl hodiny musela být uzavřena kvůli poruše eskalátorů.

FOTO: Jan Vavrušák, ČTK

17:52 - Demonstruje se i v Liberci před arenou, kde se premiér Andrej Babiš účastní zahájení Olympiády dětí a mládeže. Babiš nevystoupil a zahájení sledoval ze skyboxu. Na protesty nijak nereagoval.

17:51 - Záchranáři a dobrovolníci červeného kříže za první hodinu demonstrace na Letné ošetřili 15 lidí. Jednoho odvezla sanitka do nemocnice, zkolaboval.

17:47 - Podle informací, které od policie obdrželi 17:10 ministr vnitra Jan Hamáček a také policejní prezident Jan Švejdar, bylo v tu dobu na Letenské pláni 200 tisíc lidí. Hamáček sdělil Právu, že policisté odhadují, že počet bude ještě stoupat.

17:44 - Hraje Vladimír Mišík.

17:40 - Organizátor řekl, že podle výškových fotek je na Letné jen o něco méně lidí, než tam bylo v roce 1989. Žádné číslo ale neuvedl.

Zaplněná pražská Letná při demosntraci proti Andreji Babišovi

Zaplněná pražská Letná při demonstraci proti Andreji Babišovi

FOTO: Ondřej Deml, ČTK

17:35 - Ekolog Janek Piňos kritizoval ministra pro životní prostředí Richarda Brabce. Připomněl výrok Mahátma Gándhího. „Nejprve vás ignorují, potom se vám vysmívají, potom proti vám bojují a pak vyhrajete,” řekl.

17:32 - „Přeji vám krásné léto bez sucha, bez Zemana a bez Bureše,” ukončil projev.

Snímek demonstrace na Letné širokoúhlým objektivem

Snímek demonstrace na Letné širokoúhlým objektivem

FOTO: Ondřej Deml, ČTK

17:28 - Mluví předseda Asociace soukromých zemědělců Daniel Pitek. Připomněl, že český premiér zablokoval závazek EU k boji s klimatickou změnou, ač sám tvrdí, že ho stav přírody zajímá. Jeho firmy Agrofert jsou podle něj příčinou degradace půdy a její eroze. Pohrdá drobnými zemědělci, kteří udržují pestrou českou krajinu.

17:25 - Organizátoři neustále vyzývají lidi, aby se posunuli, protože přicházejí další a další účastníci.

17:21 - Za herce a divadla vystoupil herec Filip Rajmont, vyřídil podporu od herců Národního divadla Saši Rašilova, Vladimíra Javorského, Davida Prachaře či Davida Matáska a dalších.

Demonstrace na Letné

Čapí hnízdo na hlavě jedné z demonstrantek

FOTO: Vít Černý, ČTK

17:15 - Vystoupil Bohumil Kartouz, odborník na vzdělávání a dezinformace. Rozčiluje se nad tím, že se české elity vzhlížejí v režimech, které vězní vlastní obyvatele za jejich názory a zavírají je v táborech. „Směřujeme ke kapitalismu praktikovanému v Rusku, kde jsou obyčejní lidé obíráni ve prospěch oligarchů.” Připomněl vysoký počet lidí v exekuci.

17:11Policie kvůli davům lidí uzavřela pro auta ulici Milady Horákové.

17:08 - Čtou se vzkazy od biskupa Václava Malého či od disidentky Dany Němcové. „Politici jsou zavázáni nám, ne my jim,” čte Minář vzkaz od Němcové. Zmínil i slova prezidentky Slovenska Zuzany Čaputové, že rozumí Václavskému náměstí plnému pokojných lidí.

17:02 - Vystoupil zpěvák Tomáš Klus. Přednesl krátký projev a zahrál.

17:00 - Podle organizátorů je na Letné 250 000 lidí. Jde o údaj plynoucí z výškové fotografie.

16:57 - Demonstranti nadále požadují demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Minář vypočítává prohřešky premiéra. „Požadujeme demisi Andreje Babiše.”

Demonstrace na Letné se 23. června 2019.

Demonstrace na Letné se 23. června 2019.

FOTO: Ondřej Deml, ČTK

16:56 - „Děkuji, že jste se přišli postavit za demokracii. Věřím, že na tento den do smrti nezapomeneme,” řekl Minář.

16:52 - Doprava v Praze kolabuje. Metro přestalo zastavovat ve stanici Vltavská, z níž lidé na Letnou míří. Na místo demonstrace se valí další lidé.

16:50 - Vystoupil hlavní organizátor demonstrací Mikuláš Minář. Podle Mináře budou lidé na místo ještě přicházet asi půl hodiny.

Demonstrace na Letné

Demonstrace na Letné

FOTO: Ondřej Deml, ČTK

16:49 - Mobilní operátoři mají výpadky, uvedla ČTK

16:47 - Mluví jáhen a politolog Robert Elva Prouz. „Scházíme se proto, aby nás bylo slyšet,” řekl. Vyzval, aby lidé prožili synergii, které na místě panuje. Následovala chvíle ticha.

16:40 - Účastníky akce přivítal politický aktivista Benjamin Roll, který programem provází. Poděkoval všem účastníkům z celého Česka i těm, kteří „drobnými finančními dary přispěli k tomu, že akce mohla být zorganizována.”

16:35 - Na Letnou stále míří davy lidu, proudí i přes přechody pro chodce, auta nemohou jet.

16:31 - Lidé začali skandovat: „Už jsme tady.”

16:30 - Demonstrace začala slovy T.G. Masaryka o demokracii, která ze záznamu přednesl herec Radovan Lukavský

Lidé přijížděli během odpoledne v autobusech a vlacích z celého Česka. Nejsou mezi nimi jen mladí lidé, velkou část tvoří lidé středního věku a senioři.

Akce začala v půl páté odpoledne. Davy lidí ale stále na Letnou míří od Hradčanské, od Vltavské i zespoda parkem od Vltavy.

Už kolem třetí hodiny začali lidé zabírat místa kolem pódia.

Před čtvrtou hodinou odpoledne začala kolabovat doprava v metru. Linka A byla podle redaktora Novinek totálně přeplněná. Řidiči vyzývali cestující, aby, pokud míří na demonstraci, využili stanici Malostranská a nikoliv Hradčanská. Ta je místu demonstrace nejblíž a byla ucpaná. Lidé se totiž odtud snažili dostat na Letnou tramvajemi a autobusy a ostrůvky byly přeplněné.

Lidé s transparenty přicestovali vlakem na pražské Hlavní nádraží.

Lidé s transparenty přicestovali vlakem na pražské Hlavní nádraží.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

Demonstranti mají české vlajky, vlajky EU, transparenty kritizující Andreje Babiše ale i prezidenta Miloše Zemana.

Lidé na olomouckém hlavním nádraží čekají na odjezd vlaku, kterým se přesunuli do Prahy na demonstraci

Lidé na olomouckém hlavním nádraží čekají na odjezd vlaku, kterým se přesunou do Prahy na demonstraci.

FOTO: Petr Běhal, ČTK

Na Letnou by mohlo dorazit až 350 000 lidí, což by z akce udělalo největší protestní shromáždění od listopadu 1989, kdy došlo k pádu komunistického režimu. Program i řečníky organizátoři tají.

Bytový dům s výhledem na Letenskou pláň v Praze

Bytový dům s výhledem na Letenskou pláň v Praze

FOTO: Ondřej Deml, ČTK

Na akci dohlížejí desítky policistů, v pohotovosti je i záchranná služba a mnoho dobrovolníků Českého červeného kříže i z řad organizátorů. Dopravci posílili spoje do a večer i z hlavního města. Mobilní operátoři nevyloučili v oblasti Letné možné výpadky kvůli přetížení sítě.

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Demonstraci pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, který protesty svolal kvůli obavám o nezávislost justice poté, co se kabinet rozhodl opustit ministra spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Stalo se tak poté, kdy státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. V ní je mezi obviněnými i premiér Babiš. Později kvůli auditním zprávám Evropské komise rozšířili demonstranti své požadavky i na Babišovu demisi.

Babiš tvrdí, že k demonstracím není důvod. V sobotu mu prý vyslovil podporu i prezident Miloš Zeman, s nímž se večer sešel v Lánech.

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze 4. června 2019

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze 4. června 2019

FOTO: Milan Malíček, Právo

Na minulý protest proti Benešové a Babišovi v metropoli dorazilo podle organizátorů kolem 120 000 lidí.

Výběr největších demonstrací a protestů v Česku po roce 1989 (řazeno podle počtu účastníků; odhady se někdy liší podle toho, zda je uvádí organizátoři nebo policie
až 150 000 účastníků (podle policie asi 90 000)
21. dubna 2012 - Demonstrace na Václavském náměstí v Praze, kterou pořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a dvě desítky organizací a iniciativ, měla za cíl zastavení reforem vlády Petra Nečase (ODS). Účastníci požadovali i demisi kabinetu a předčasné volby.
až 120 000 účastníků (podle policie 60 000)
8. listopadu 1997 - Proti hospodářské a sociální politice vlády premiéra Václava Klause (ODS) protestovali odboráři na Staroměstském náměstí v Praze.
90 000 účastníků
25. března 1995 - Demonstrace uspořádaná odboráři na Staroměstském náměstí v Praze požadovala změnu nových sociálních zákonů, prosazených Klausovou vládou, mimo jiné odklad zvýšení věkové hranice pro nárok na starobní důchod.
50 000 účastníků
3. prosince 1999 - Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace na podporu výzvy "Děkujeme, odejděte!", která požadovala mimo jiné konec tzv. opoziční smlouvy, demisi vlády Miloše Zemana a vypsání předčasných voleb. Podle policie přišlo 35 000 až 50 000 lidí, odhad organizátorů byl o 30 000 vyšší.
21. května 2019 - Protest na Václavském náměstí, původně svolaný kvůli požadavku na demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a za nezávislost justice, se proměnil v protivládní demonstraci soustředěnou na kritiku premiéra Andreje Babiše (ANO).
až 45 000 účastníků (podle policie 40 000)
21. září 2010 - Proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovali odboráři v Praze na Palachově náměstí (policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci).
40 000 účastníků
22. března 1994 - Odboráři z ČMKOS protestovali na Staroměstském náměstí v Praze proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění ve Sněmovně.
21. května 2011 - Na pražském Václavském náměstí protestovali odboráři proti vládním návrhům daňové, sociální, zdravotní a penzijní reformy. Kromě zaměstnanců z prakticky všech sfér a mnoha míst Česka přišli protestovat i postižení.
35 000 účastníků (podle policie 30 000)
23. června 2007 - Pod heslem "Zastavme škrtformu" se v Praze na Václavském náměstí do demonstrace proti vládní reformě veřejných financí zapojili odboráři z celé ČR.
30 000 účastníků (podle policie zhruba 23 000)
16. května 2009 - Demonstrace ČMKOS proti dopadům krize na zaměstnance se na Hradčanském náměstí v Praze zúčastnili i odboráři z 11 evropských zemí. K akci se připojili i členové školských odborů, kteří týž den před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.
25 000 účastníků
26. listopadu 2005 - Odboráři v Praze podpořili vládní návrh zákoníku práce a dožadovali se sociálních jistot pro zaměstnance. Akci připravily ČMKOS a Asociace samostatných odborů (ASO).
17. listopadu 2012 - Protivládní demonstrace na Václavském náměstí, kterou organizovaly odbory spolu s několika občanskými iniciativami. Policie odhadla účast na zhruba 10 000 lidí.