„Těžko se mi k tomu vyjadřuje. Pokud to pan nejvyšší státní zástupce řekl, pak musí on vědět, co tím sledoval. Vůbec tomu nerozumím, jak bychom se mohli pohybovat v oblasti jakéhokoliv trestného činu. Samotný nezávazný předběžný návrh auditní zprávy je plný faktických nepravd, které budou příslušné české odborné orgány v následujících měsících trpělivě vysvětlovat a vyjadřovat se k nim,“ napsal Právu Babiš.

Žalobci prověřují audit EK ohledně Babiše, zjištění považují za závažná

„Analyzovat tedy takový dokument mi připadá více než předčasné. Nechce se mi věřit, že by odborník na úrovni nejvyššího státního zástupce docházel k tak ukvapeným závěrům, místo toho, aby počkal na finální verdikt. Touto svou horlivou iniciativou nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu. Skutečně nevím, jaká je jeho motivace,“ dodal.

Babiš využil svého postavení, aby získal výhody, tvrdí německá politička Gräßleová

Sedmdesátistránkový text navrhované auditní zprávy zveřejnily v pátek Hospodářské noviny. Auditoři se v materiálu zabývají čerpáním dotací firmami z holdingu Agrofert, který Babiš vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů.

Podle návrhu dokumentu, který se ještě může měnit, je premiér po celé své vládní působení ve střetu zájmů, má vliv na firmu i na použití dotací z EU. Návrh auditní zprávy doporučuje vrátit zhruba 450 milionů korun vyplacených Agrofertu na dotacích.

„My jsme se rozhodli, že si zpracujeme vlastní analýzu a vyhodnotíme si, jestli je na místě nyní postupovat dále,“ uvedl v neděli v České televizi Zeman.