Ústavní soud (ÚS) vyhověl Altnerovým dědicům a zrušil odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého jim má ČSSD zaplatit 338 milionů.

„Jsme rádi, že ÚS se takto vyslovil a stvrdil, že ČSSD nehradí třetí rok pravomocně přiznané pohledávky na základě takovéhoto neústavního postupu. Nešlo o žádné formality, jak se dnes snaží ČSSD tvrdit, ale o zásadní porušení základních zásad řízení o jejich dovolání,“ napsali dědicové Novinkám.

„Očekáváme, že po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu ČR bude v exekuci pokračováno,“ dodali Altnerovi. Reagovali tak na úterní výroky šéfa ČSSD Hamáčka, který řekl, že rozhodnutí bylo zrušeno pro formální nedostatky. Podle Hamáčka exekuce nehrozí.

Rozhodnutím ÚS se znovu plně aktivovalo předchozí pravomocné rozhodnutí pražských soudů o povinnosti sociální demokracie peníze zaplatit.

Do hry ale může opět vstoupit NS, který po zohlednění výhrad ÚS může znovu rozhodnout o odkladném účinku, nebo v dohledné době vynést definitivní verdikt o dovolání, které ČSSD podala proti povinnosti platit požadovanou částku.