„Plagiátorství lze přímo a nad všechnu pochybnost ověřit pouhou komparací zmíněných míst v textu,” uvedla komise, která měla k dispozici několik posudků tuzemských i zahraničních expertů.

„Podstata plagiátorství zde nespočívá v úplném zatajení předloh, ale v nepřiznaném značném rozsahu čerpání z nich, které se v daných textech projevuje vícero způsoby: nepřiznaným přejímáním struktury výkladu, konkrétních příkladů, formulací i bibliografických odkazů. Uvedený způsob práce s cizími texty je ve vědecké práci zcela neakceptovatelný,” popsala komise pochybení.

Čtěte také:
Prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář končí. Je podezřelý z plagiátorství
Podezření z plagiátorství je důvodné, konstatovala etická komise v kauze bývalého prorektora
Bývalý prorektor Univerzity Karlovy není plagiátorem, tvrdí posudky historiků

Podle předsedkyně komise Olgy Lomové měl Kovář publikovat opsané texty zhruba 20 let a titul profesora tak zřejmě získal neoprávněně a mohl by o něj přijít.

Poškodil prý univerzitu

„Povaha a rozsah přestupků, stejně jako fakt, že se jich dopustil bývalý prorektor UK, vystavuje celou instituci podezření ze selhání,” připustila komise s tím, že univerzita by mohla čelit žalobám majitelů autorských práv děl, která Kovář plagioval, i dalším sporům.

Na možné plagiátorství upozornili doktorandi Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák. Poukázali na shody mezi Kovářovými texty a publikací Barryho Cowarda věnovanou britské historii v období vlády Stuartovců.

Kovář obvinění odmítl. Rezignaci zdůvodnil osobními útoky, kterým musí on i jeho rodina čelit. [celá zpráva]

Etická komise už dříve uvedla, že existuje důvodné podezření, že je Kovář plagiátorem. [celá zpráva] V lednu se naopak Kováře zastali dva historici, podle nichž plagiátorem není. [celá zpráva]