Pár metrů od vrcholu kopce, který má 1276 metrů, je Palachova mohyla už od dob totality, některé prameny uvádí, že tam je už od roku 1970.

„Vznikla v době normalizace, je to spíše lidový pomníček a scházeli se tam lidé z beskydského disidentu. To místo je dost nepřístupné,“ prozradila starostka Pavlína Stankayová (KDU-ČSL) s tím, že lidé se u mohyly scházejí spíše v době Palachova narození v srpnu, kdy je příhodnější počasí. Na Smrk se dá totiž dost těžko dostat v létě, natož v zimě, kdy jsou potřeba nesmeky a další výbava.

Starostka Ostravice Pavlína Stankayová s deskou a snímkem, na kterém ukazuje Palachovu mohylu na Smrku.

Starostka Ostravice Pavlína Stankayová s deskou a snímkem, na kterém ukazuje Palachovu mohylu na Smrku.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Kdo přesně byl iniciátorem mohyly Jana Palacha, se neví. „Je to lidová záležitost. Možná trampové, možná skauti,“ nastínila a dodala, že stejně tak vznikla na Smrku, kousek od té Palachovy, také mohyla Johna Lennona. Ta vznikla asi v roce 1982. „Podle mě ze stejného důvodu, protože Lennon byl brán jako symbol svobody a demokracie,“ uvedla starostka.

Místostarosta beskydské obce Tomáš Kokeš s novou deskou, která bude na mohylu Jana Palacha umístěna až ztaje sníh. Za ním druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd, Smrk.

Místostarosta beskydské obce Tomáš Kokeš s novou deskou, která bude na mohylu Jana Palacha umístěna až roztaje sníh. Za ním druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd, Smrk.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Na Palachově mohyle byla kamenná deska s jeho jménem a datem narození a úmrtí. Ta je ale poškozená, a tak se obec rozhodla, že nechá vyrobit novou desku. Za žulovou desku o velikosti zhruba 50 x 30 centimetrů zaplatila přibližně 12 tisíc korun. Kromě Palachovy fotky, jeho citátu a data narození a úmrtí je na ní také znak Ostravice a vysvětlení, že byla vyrobena u příležitosti 50. výročí úmrtí.

„Bohužel ji tam nemůžeme umístit hned. Je hodně sněhu a výstraha horské služby, aby lidé nechodili na hřebenové túry. Hrozí sesuvy sněhu i padání stromů,“ vysvětlila starostka Stankayová, proč bude zatím pamětní deska na obecním úřadě a na Smrk ji lidé z obce vynesou, až roztaje sníh.

Aby obec uctila Palachovu památku, vydalo se v sobotu ráno asi dvacet lidí s deskou alespoň na symbolický, zhruba kilometrový, pochod směr Smrk.