V příštích týdnech se budou noci až do zimního slunovratu prodlužovat, zatímco dny se budou krátit. Astronomická zima začne 21. prosince. Tehdy nastává na severní polokouli planety Země zimní slunovrat, kdy jsou dny nejkratší a noci nejdelší.

I teploty budou nyní více podzimní. Po tropických třicítkách, které se tento týden objevily ve čtvrtek a pátek, budou denní maxima v týdnu jen kolem 14 stupňů. Ve čtvrtek sice mohou vystoupat až na 20 stupňů, ale v pátek a o víkendu zase klesnou. Očekávat lze i přízemní mrazíky. [celá zpráva]

Kromě toho bude začátek podzimu větrný - aktuálně je v platnosti výstraha meteorologů před silným větrem, která se týká celého území České republiky. [celá zpráva]

Výstraha ČHMÚ před větrem.

Výstraha meteorologů před větrem platí od nedělního podvečera do pondělního rána (Zdroj: repro ČHMÚ).

Střídání ročních období způsobuje sklon zemské osy, která je od svislého směru nakloněna o 23,5 stupně. Při oběhu Země okolo Slunce se tak severní a jižní polokoule planety střídavě ke Slunci přiklánějí, nebo od něj odklánějí. Když je ke Slunci přikloněna severní polokoule, je v České republice a dalších zemích na severní polokouli léto, je-li přikloněna jižní polokoule, je v Česku zima.

Odlišné rozdělení ročních období mají meteorologové, pro něž podzim začal už 1. září a skončí s posledním dnem listopadu. Pevně stanovená tříměsíční období byla zavedena pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat.