Zájemci se během prohlídky dostanou například do Modré a Žluté jídelny, která v případě potřeby slouží i jako salónek. Právě zde zpravidla hostí čeští prezidenti oficiální návštěvy.

Kromě těchto reprezentativních prostor mohou lidé prozkoumat i místní pracovnu či knihovnu.

Jeden z nejvzácnějších artefaktů v Lánech je odlitek obličeje T.G.Masaryka.

Jeden z nejvzácnějších artefaktů v Lánech je odlitek obličeje T.G.Masaryka.

FOTO: Novinky

Na místě najdou mimo jiné i vystavené dobové artefakty ze života prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který si zámek velmi oblíbil. K vidění je například jeho klobouk či set porcelánového a stříbrného nádobí.

Tím asi nejzajímavějším artefaktem je pak posmrtná maska prezidenta, která byla zhotovena krátce poté, co Masaryk v roce 1937 na zámku skonal.

Masarykova místa

Masaryk měl v Lánech v oblibě zejména zámeckou zahradu, kam podnikal časté vyjížďky na koni, ale i knihovnu, řekl Novinkám historik Jaroslav Sojka, hlavní kurátor sbírek Pražského hradu.

„Sem byly přiváženy knihy z Pražského hradu. On tady rád četl a také se tady setkával s literáty, jako byl Karel Čapek,“ řekl Sojka.

Knihovna T.G.Masaryka má nevyčíslitelnou hodnotu.

Knihovna T.G.Masaryka má nevyčíslitelnou hodnotu.

FOTO: Novinky

Vnitřní reprezentativní prostory lánského zámku se pro veřejnost otevírají jen výjimečně. Naposledy se tak stalo před šesti lety, kdy jej pro veřejnost zpřístupnili tehdejší prezident Václav Klaus s první dámou Livií Klausovou.

Letos návštěvu zájemcům umožnili prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou Zemanovou - u příležitosti 100. výročí založení Československa i u příležitosti zářijové upomínky úmrtí prvních dvou prezidentů. Masaryk zemřel v Lánech 14. září 1937, jeho nástupce Edvard Beneš o jedenáct let později, 3. září 1948 v Sezimově Ústí.

Návštěvníci si mohli prohlédnout reprezentativní prostory zámku.

Návštěvníci si mohli prohlédnout reprezentativní prostory zámku.

FOTO: Novinky

Ve čtvrtek zámek podle ČTK navštívilo 7800 lidí, z toho 2000 byli studenti v rámci dopoledních školních exkurzí. V pátek jsou vnitřní prostory přístupné od 9 do 18 hodin.

Kdo by chtěl při této příležitosti vidět i stávající hlavu státu, má zřejmě smůlu. Podle Sojky tráví Miloš Zeman během pracovních dnů čas na Hradě či v Lumbeho vile, do Lán přijíždí případně na večer. „On používá podlaží nad námi, toto je vznešené podlaží, piano nobile, tady je reprezentace,“ dodal Sojka.

Nejstarší zmínka o Lánech pochází z roku 1392, tehdy zde stála dřevěná tvrz. Když celou obec na konci 16. století koupil Rudolf II., nechal zde postavit jednoduchý renesanční zámeček. Ten o jedno století později už v barokní podobě odkoupili Valdštejnové. Do rukou státu se dostal v roce 1921, kdy byl odkoupen od šlechtické rodiny Fürstenberků.