„Seznámil jsem se s návrhem ČSSD na pana Miroslava Pocheho jako ministra zahraničních věcí české vlády,” napsal Zeman Babišovi 24. června. „Proti této nominaci mám výhrady,” dodal Zeman.

Odkázal při tom na slova poslance Pirátů Jakuba Michálka o Pocheho údajné navázanosti na „korupční prostředí pražského magistrátu”. Zmínil rovněž Pocheho „minulé postoje” k migrační krizi a Babišovi „doporučil”, aby na funkci navrhl Hamáčka.

Autenticitu dopisu potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že „dopis byl předán osobně v Lánech na trojstranné schůzce”, jíž se vedle prezidenta zúčastnili i Babiš s Hamáčkem.

Taková schůzka skutečně proběhla, ani jeden z politiků však po ní před novináře nepředstoupil, Babiš i Hamáček hned po jednání oba odjeli. [celá zpráva]

Den po Zemanově dopisu, tedy 25. června, odeslal Babiš na Hrad seznam lidí, které navrhuje na ministry. V něm figuroval i Poche.

Tentýž den nicméně premiér odeslal prezidentovi i dopis, v němž napsal, že v reakci na jeho dopis z předchozího dne pro případ, že by se Zeman rozhodl nevyhovět jeho návrhu na jmenování Pocheho, navrhuje, aby byl řízením resortu zahraničních věcí dočasně pověřen Hamáček. [celá zpráva] Tak se také stalo.

Dopisy ke jmenování vlády, které Andrej Babiš odeslal na Hrad (Zdroj: Úřad vlády)

Dopisy ke jmenování vlády, které Andrej Babiš odeslal na Hrad (Zdroj: Úřad vlády)

Ministr Hamáček následně udělal na ministerstvu zahraničí z Pocheho politického tajemníka, který, vzdor prezidentovi, resort fakticky vede.