„Včerejší Krajský výkonný výbor ČSSD Plzeňského kraje doporučil našemu poslanci, panu Chovancovi, aby nehlasoval pro tuto vládu, případně aby se zdržel,“ řekl Právu Bernard.

Chovanec však Právu odmítl sdělit, jak s tímto usnesením naloží. „Nebudu to prozatím komentovat,“ uvedl.

Chovanec se od počátku řadí k ostrým kritikům vstupu ČSSD do vlády. Společně s ostatními 14 poslanci ČSSD však již podepsal koaliční smlouvu. V rozhovoru pro Právo zkraje června Chovanec tvrdil: „Pokud sociální demokraté podpoří vstup, tak se nebudu bránit vůli členské základny a vládu podpořím.“

V referendu strany, které skončilo 14. června, se pro vládu vyjádřilo zhruba 58,5 procenta členů ČSSD v celé republice, v Plzeňském kraji tomu však bylo naopak. „Ne“ vládě vyslovilo 60,5 procenta hlasujících členů.

Motivaci k nesouhlasu s vládou v úterý Bernard rozebral na Facebooku. „Je asi 10 důvodů, proč nepodpořit vládu. Ten právně významný je nenaplnění koaliční smlouvy. Nemáme 5 členů vlády,“ připomněl Bernard fakt, že předseda soc. dem. Jan Hamáček je prozatím pověřen řízením resortu vnitra i zahraničí.

Vadí hlavně KSČM

A to kvůli nesouhlasu prezidenta Miloše Zemana jmenovat na post šéfa diplomacie nominanta ČSSD, europoslance Miroslava Pocheho.

Budoucí hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

Josef Bernard (ČSSD).

FOTO: Ivan Blažek, Právo

Bernarda vedou však k odmítání vlády s ANO i další důvody. „Strana, která byla jako první zlikvidována komunisty, její členové byli vězněni a vražděni komunistickou soldateskou, poté co žijeme konečně bezmála 30 let ve svobodě, má umožnit plnou morální rehabilitaci KSČM. Pro mě nepřijatelné,“ zdůraznil.

Možnost, že by odešel z ČSSD, až strana důvěru vládě ve Sněmovně ve středu vyjádří, však pro Právo odmítl.

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek (ČSSD)

FOTO: Novinky

Pokud by se Chovanec ve středu skutečně při hlasování o důvěře vládě zdržel nebo hlasoval proti, zůstal by se svým krokem v klubu poslanců ČSSD zřejmě sám.

Ostatní odpůrci vlády, mezi které patří bývalý volební lídr a exministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo poslanec Ondřej Veselý, opakovaně Právu sdělili, že budou hlasovat podle výsledku referenda.

Veselý v úterý Právu napsal: „Pokud se do zítřka nestane zázrak, tak s obrovským sebezapřením splním svůj slib, že se podřídím výsledku vnitrostranického hlasování.“

Předseda klubu poslanců ČSSD Jan Chvojka nicméně odmítl, že by za porušení jednotného hlasování o vládě hrozilo jakémukoliv poslanci vyloučení z klubu.