Zeman avizoval, že tisková konference bude bez otázek. Netradičně se konala u vchodu do Lumbeho zahrady, kde stojí vila, ve které bydlí prezidentský pár.

Před stojany na mikrofony byla připravena kovová obruč s hořícím ohněm. Již před začátkem brífinku se hovořilo o tom, že hlava státu svolala novináře proto, aby před nimi spálila červené trenýrky.

Prezident páli na Hradě červené trenky

Prezident pálí na Hradě červené trenky

FOTO: Petr Hloušek, Právo

A opravdu se tak stalo. „Asi před rokem, možná ani ne, na přednášce pro studenty Opavské univerzity jsem řekl, že politika by se měla dělat na základě výměny věcných argumentů a nikoliv na základě spodního prádla,” začal svůj projev Zeman.

„Mezitím ulicemi českých, moravských a slezských měst pobíhali šílenci mávající červenými trenýrkami. Dovedu to pochopit před parlamentními nebo prezidenstkými volbami. Tyto volby již skončily,” uvedl.

Zdůraznil, že si myslí, že čas spodního prádla v politice už skončil. „Abych tento názor dokumentoval, rozhodl jsem se, že červené trenýrky, které jsme za jednu korunu odkoupili od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, spálíme a uděláme happening, který na Pražském hradě už dávno nebyl,” prohlásil prezident a hodil trenýrky do ohně.

 

FOTO: Právo, Petr Hloušek

Lidé mohli sázet

Jelikož téma tiskové konference nebylo dopředu avizováno, objevily se různé spekulace o tématech, kterým by se prezident republiky mohl ve svém vystoupení věnovat.

Sázková kancelář Fortuna ale vypsala sázky a lidé mohli tipovat, co prezident oznámí. Například možnost, že Zeman oznámí datum návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, měla kurz 150:1.

Bookmakeři také přišli s možností, že Zeman oznámí sňatek své dcery Kateřiny s mluvčím Ovčáčkem (kurz 2500:1). Nejvyšší kurz měla sázka na to, že prezident založí neziskovou kancelář s Miroslavem Kalouskem (5000:1).