„Poté, co oběť domácího násilí překoná vnitřní zábrany a strach a odhodlá se odejít od násilníka, přicházejí nepříjemné policejní výslechy, zdlouhavá soudní řízení, návštěvy sociálních pracovníků a psychologů,“ uvedla Jaroslava Chaloupková, ředitelka neziskové organizace Acorus, jež pomáhá ženám ohroženým domácím násilím.

Stres, čas a peníze

Po ruce má hned příklad z praxe. „Máme u nás klientku, kterou manžel brutálně fyzicky týral. Když se konečně po letech i s dítětem rozhodla odejít, zděsila se, co vše ji čeká,“ popsala Chaloupková s tím, že klientka nyní vede dvě soudní řízení – opatrovnické a trestní proti bývalému partnerovi.

Dochází také na psychologické terapie jak sama, tak s dítětem, komunikuje se sociálními pracovnicemi a má za sebou už nespočet policejních výslechů. Vše trvá již rok a konec je v nedohlednu. „Když si vezmete, že žena je psychicky rozhozená, stále musí dokola popisovat, co se stalo, a vedle toho běží soudní lhůty, stále se svého hrozného snu nemůže zbavit. Je to velice náročné,“ řekla Chaloupková.

I proto si řada žen odchod od násilného partnera rozmyslí a zůstává s ním v jedné domácnosti. Což ovšem není podle Chaloupkové řešení.

Vyřízení nezbytných úředních záležitostí bere ženám nejen energii a elán, ale také čas, protože jsou nuceny brát si volno v práci. Často na to padne celá dovolená.

„Ve většině případů jim vycházejí zaměstnavatelé vstříc, někdy však ne a žena tak může přijít o své místo,“ zdůraznila ředitelka. Ženy se pak dostávají do ještě větších finančních problémů.

Pomoc by se hodila večer i o víkendech

Na nedávné konferenci, kterou pořádal Acorus a sešly se na ní i další neziskové organizace, proto zaznělo, že osoby ohrožené domácím násilím, které odejdou od partnera, by měly dostávat okamžitě dávky v hmotné nouzi. V současně době mají šanci je v ideálním případě získat až po třech měsících.

„Určitě by byla dobrá rovněž bezplatná právní pomoc a psychologické či sociální konzultace třeba ve večerních hodinách nebo o víkendu,“ sdělila Chaloupková a dodala, že Acorus poskytuje takové bezplatné poradenství, ale – stejně jako jiní – v běžné pracovní době.

„Takovou nadstandartní službu bohužel nabízet nemůžeme. Vůle to změnit nám nechybí, ale nejsou na to finance a lidi,“ uzavřela ředitelka organizace, jejíž poradnou prošlo loni téměř 180 klientek.