Ondráček na plénu vystoupil se stanoviskem klubu i svým. Své názorové oponenty označil za „demokratickou žumpu” a zlehčoval demonstrace za jeho odstoupení tím, že se jich účastnily pouze desítky či stovky „křiklounů”.

Nebuďte tak namyšlení, demokratická žumpo, vmetl poslancům Ondráček

Rozrušený poslanec uvedl, že by se mohl dočkat i toho, že bude vyobcován ze Sněmovny, případně zbaven občanství. Mluvil rovněž o obavách z lynčování.

Zdeněk Ondráček (KSČM) na jednání Poslanecké sněmovny.

Zdeněk Ondráček (KSČM) na jednání Poslanecké sněmovny.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Zdeněk Ondráček před listopadem 1989 působil v pohotovostním pluku Sboru národní bezpečnosti, který násilně zasahoval mimo jiné na demonstracích proti tehdejšímu komunistickému režimu.

Demonstrace proti komunistovi Zdeňku Ondráčkovi v čele parlamentní komise pro kontrolu činnosti GIBS v Praze

Demonstrace proti komunistovi Zdeňku Ondráčkovi v čele parlamentní komise pro kontrolu činnosti GIBS v Praze

FOTO: Jan Handrejch, Právo

V pondělí se v řadě měst ČR konaly demonstrace proti Ondráčkovu zvolení i proti nynějšímu kabinetu, v jehož čele stojí lídr ANO Andrej Babiš, který je veden ve svazcích StB.

Ondráček i jeho straničtí kolegové doposud odmítali, že by v čele komise, která má dohlížet na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), měl stát někdo jiný než Ondráček.

Zástupci ODS, lidovců a TOP 09 Ondráčkovo rozhodnutí obratem uvítali. Zároveň odsoudili údajné výhrůžky, jimž měl poslanec čelit. Odmítli zároveň bagatelizaci Ondráčkova působení v uniformě SNB.