Důvod je jednoduchý, v Polsku to prostě pořídí mnohem levněji a kvalitněji, navíc jsou v nabídce i jiné druhy zboží než u nás. Na trhy do polských Chalupek vyrazily v sobotu stovky rodin z Moravskoslezského kraje. Například i rodina Strakošova z Ostravy.

„Koupila jsem pět krabic vánočního cukroví pro celou rodinu. Kilo a půl vyjde na 200 korun. Letos jsem prostě nepekla, máslo u nás bylo předražené, teď se zase šílí z vajíček. Takže jsem si taky tady na trhu koupila. Jedno vejce vychází na 2,60 korun,“ ukazovala Právu sedmdesátiletá Eva Strakošová, která si na tržnici koupila i nový zimní kabát za 1500 korun.

Na tržnici pak lidé ve velkém nakupovali i polské pečivo, uzeniny, naložené ryby, ořechy, semena, bylinky či máslo. Jeho cena se zde pohybovala kolem 35 korun, bylo i dražší za 40 korun.

Vyplatí se tady nakoupit i hovězí maso, klobásky a uzené ryby

„Vyplatí se tady nakoupit i hovězí maso, klobásky a uzené ryby. Mají tu i hodně krůtího, telecího a jehněčího masa. Ušetříme pár stovek,“ vysvětloval zase Petr Borák z Opavy. Dodal, že pro děti kupují i klasické polské bonbóny Krówki.

„Máme rádi i jejich tradiční uzený sýr z ovčího mléka – oštěpek, kupujeme tu i celožitný chleba.“ V supermarketu v Ratiboři si Češi zase nemohli vynachválit nabídku čerstvých ryb.

„To je prostě úžasné, jen se podívejte. To u nás nenajdete. Těch druhů ryb a mořských plodů a vše čerstvé, a dokonce už stažené a vyfiletované. Kupujeme kapří filety a candáta. Vyzkoušíme lososové klobásky a uzeného úhoře,“ svěřila se zase Dana Kašpárková z Kravařska. Dodala, že její syn si na Štědrý den zase koupil celého lososa.

„Vyjde tady v akci kilo za 280 korun. A ta jeho chuť je naprosto úžasná,“ líčila pětapadesátiletá žena s tím, že ji překvapilo, kolik druhů zeleniny a ovoce zde je.